DK: pótvizsgázni küldte Várhelyi Olivért az EP szakbizottsága
Pótvizsgázni küldte az Európai Parlament (EP) szakbizottsága Várhelyi Olivért, Orbán Viktor miniszterelnök biztosjelöltjét, írta Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője Facebook-oldalán csütörtökön.
Az Európai Parlament két szakbizottsága szerda este hallgatta meg Várhelyi Olivért, az egészségügyi és állatjóléti portfólió magyar jelöltjét. Molnár Csaba bejegyzésében emlékeztetett rá: az EP két szakbizottsága első körben nem találta alkalmasnak Várhelyi Olivért. "Jöhet majd az újabb kör, egyelőre csak a magyar biztosjelölt bukott meg az összes jelölt közül", tette hozzá.
Molnár Csaba megjegyezte: a Mezőgazdasági Bizottságban két magyar EP-képviselő van, a fideszes Dömötör Csaba és Magyar Péter (Tisza Párt), és az ülésen Dömötör Csaba "megvédte Várhelyit, Magyar pedig el sem ment az ülésre".
"Dobrev Klára és én nem vagyunk tagjai a Mezőgazdasági Bizottságnak, Magyar Péter pedig nem volt jelen (hogy miért nem volt ott és miért nem szólalt fel ezen a nagyon fontos ülésen, az rejtély), így magyar ellenzéki vélemény az állatjóléti jelölés kapcsán nem hangozhatott el. De a DK EP-képviselőinek véleményét tolmácsolták a Bizottság más szociáldemokrata tagjai - végül a szociáldemokrata frakció el is utasította Várhelyi jelölését és a pótvizsga mellett szavazott", tette hozzá Molnár Csaba az MTI szerint.
Az Economx azt írja: Jön a második kör, amikor írásban tesznek fel neki kérdéseket, mert Várhelyi a nők jogairól, a versenyképességről, az állatjólétről és Orbán Viktor miniszterelnökhöz fűződő kapcsolatairól való kérdéseket elhárította.
Várhelyi Olivér válaszai nem feleltek meg a Renew Europe elvárásainak, ezért arra a következtetésre jutottunk, hogy a jelölését jelenleg nem tudjuk támogatni – áll a Renew a találkozót követő sajtóközleményben, amelyet a Politico hozott nyilvánosságra.
Csak a szélsőjobboldali csoportok és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) szavaztak a magyar jelölt mellett, a Zöldek, a Renew és a Szocialisták és Demokraták (S&D) azt akarták, hogy Várhelyi egy második meghallgatáson menjen keresztül, az Európai Néppárt (EPP) pedig az írásbeli kérdések második fordulóját szorgalmazta.