Demencia elleni uniós programban konzorciumi partner az OKFŐ
Február 12-13 között a spanyolországi Méridában rendezték meg JADE health (Közös fellépés az egészségért a demencia ellen) projektindító konferenciáját.
A mentális zavarok jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek, mivel előfordulási gyakoriságuk, az életminőségre és nemzetgazdaságokra gyakorolt terhük miatt sürgető politikai fellépést igényelnek. Az Egészségügyi Világszervezete (WHO) adatai szerint uniós szinten a mentális egészségügyi problémák évente 600 milliárd euróba kerülnek, ami éves szinten a GDP 4,1%-ának felel meg. A világjárvány tovább súlyosbította ezt a helyzetet, különösen érintve a fiatalokat és a már mentális betegségekkel élőket.
Mindezzel párhuzamosan a világ népessége elöregszik, jelenleg az össznépesség 9%-a 64 év feletti. Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re ez az arány 16%-ra fog növekedni, ami azt jelenti, hogy minden hatodik ember 64 év feletti lesz (forrás: UN 2019; Yang, Zheng és Zhao 2021).
A nem fertőző betegségek (NCD) - köztük a demencia és más neurológiai rendellenességek - a halálokok tekintetében a hetedik helyen állnak. Az időskori kiszolgáltatottság egyik legfőbb kiváltó okai, globálisan az esetek 70%-ért felelősek.
Jelenleg több mint 55 millió ember él demenciával, és évente közel 10 millió új esetet diagnosztizálnak. Az OECD becslése szerint 2030-ra 13,4 millióra, 2050-re pedig 18,7 millióra emelkedik a demenciában szenvedők száma Európában (forrás:WHO, 2017). A világjárvány tovább súlyosbította az emberek mentális egészségét, különösen a fiatalok, és a már meglévő mentális betegségekkel élők csoportjainak körében. A fenti kihívások kezelése érdekében az Európai Bizottság a mentális egészséget a fizikai egészséggel egyenrangú prioritássá tette, amihez különböző programokból 1,23 milliárd euró támogatást biztosít és 20 új, mentális egészséget segítő fellépést indított el.
A JADE Health egyike ezeknek a fellépéseknek. Célja, hogy transznacionális pilotok megvalósításával integrálja a bevált legjobb gyakorlatokat, költség hatékony beavatkozásokkalegészítse ki és erősítse mega meglévő szakpolitikákat, prevenciós programokat, mind tagállami- mind regionális szinten.
2025. február 12-13 között 17 országból 115 projektpartner, 22 kapcsolt szervezet (AE) és 8 társult partner (AP), valamint a projekt érdekelt csoportjainak képviselői gyűltek össze a spanyolországi Meridában, hogy hivatalosan is elindítsák a JADE Health projektet. Mintegy további 50 résztvevő online csatlakozott az eseményhez, amelyet a konzorciumot vezető partner és koordinátor Fundacion Para La Formacion e Investigacion de los Profesionales de Lasalud de Extremadura (FUNDESALUD Alapítvány) szervezett.
Az EU4Health program társfinanszírozásával megvalósuló 3 éves fellépés átfogó célja a demencia és más neurológiai rendellenességek megelőzésének, korai felismerésének és kezelésének javítása, és az új, korszerű gondozási módszerek megismertetése, továbbá a demenciára vonatkozó adatok elérhetőségének javítása az egészségügyben. Emellett olyan átfogó és összetett szempontokkal is foglalkozni kíván, mint az ellátásokhoz történő egyenlő hozzáférés, az egészségügyi méltányosság előmozdítása, a hátrányos helyzetű csoportok szükségleteinek a társadalmi, kulturális és etnikai sokszínűség biztosításával történő kielégítése. A fentieket a JADEHEALTH a bevált, bizonyítékokon alapuló legjobb gyakorlatok megosztásával, a hosszú távú fenntarthatósági szempontok érvényesítésével kívánja végrehajtani.
A nyitókonferencia első napján a résztvevőket Antonio Parenti, az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának (DG SANTE) népegészségügyért felelős igazgatója köszöntötte, és ismertette a DG SANTE demencia területét érintő programjait. Corinne Salinas, az Európai Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség (HaDEA) projektfelelőse tájékoztatta a résztvevőket a projektmenedzsment területén rájuk váró feladatokról. Mindketten hangsúlyozták más, már megvalósítás alatt lévő európai uniós kezdeményezések és a JADE Health közötti szinergiák kialakításának fontosságát annak érdekében, hogy a mentális egészség javítását célzó uniós projektek optimalizálni tudják hatékonyságukat és erőforrásaikat.

Ana Díaz az Alzheimer Europe szervezet képviseletében ismertette azokat a legfontosabb tevékenységeket, amelyeket az esernyő szervezet kifejt az Alzheimerben szenvedő betegek terheinek csökkentése érdekében. Beszélt továbbá az egyénre/adott betegre szabott stratégia kialakításáról és az előítéletesség elleni küzdelemről.
Teun Toebes, a Human Frontier Alapítvány munkatársa, mint aktivista a civil érdekképviseleti munka részleteibe avatta be a hallgatóságot. Ezt követően olyan, szintén a demencia érdekében tevékenykedő uniós támogatású projektek ismertették munkájukat, mint a MENTOR „Egészségesebben együtt” – a mentális egészségért és CARE4Elders kezdeményezés, amelyek képviselői megosztották a demencia és a stigmatizáció csökkentése érdekében folytatott innovatív jó gyakorlataikat.
A projektindító konferencia második napján elsőként Ledia Lazeri a WHO képviselője a WHO-nak a demencia területét érintő fő tevékenységi területeiről számolt be. Részletesen ismertette a legfontosabb mentális egészséget érintő fellépéseket, támogatási forrásaikat és célkitűzéseiket (pl.: Globális akcióterv a demencia népegészségügyi kezelésére 2017-2025; iSupport for Dementia, ami egy önsegítő készségeket fejlesztő képzési program demenciával élő betegeket gondozó egészségügyi szakdolgozók számára; Személyközpontú értékelésre és a betegutakra vonatkozó alapellátási útmutató és a Globális demencia gyűjtemény). Ms. Lazeri bejelentette, hogy már kidolgozás alatt áll a WHO második európai munkacsomagja (second European Programme of Work (2025-2030).
Ezt követően a projekt munkacsomag vezetői és társvezetői mutatták be a JADE Health fellépésben kitűzözött feladatokat, amelyeket 10 munkacsomagra, 6 technikai és 4 transzverzális munkacsomagra osztottak fel.
A projektindító konferencia egyedülálló lehetőséget biztosított a projekt kihívásainak, fő céljainak és kulcsfontosságú tématerületeinek mélyebb megismerésére, összhangban az Európai Bizottság 2023-ban kiadott „A mentális egészség átfogó megközelítése” közleményével. Az esemény emellett elősegítette a projektpartnerek közös jövőképének kialakítását, az adaptálandó legjobb gyakorlatok és gondozási modellek kiválasztását.
Magyarországról az Országos Főigazgatóság (OKFŐ) konzorciumi partnerként a projekt számos részfeladatában vesz majd részt, míg az Észak-budai Szent János Centrumkórház kapcsolt szervezetként (Affiliated Entity) közreműködik azegyüttes fellépésben, és egy pilotot fog megvalósítani.
Az eseményen az OKFŐ részéről Kovács Gábor, Becze Orsolya és Tóth Dóra projektmenedzserek vettek részt. Becze Orsolya és Tóth Dóra előadást tartottak az OKFŐ által vezett fenntarthatósági munkacsomag (WP4) tevékenységeiről.