Amikor a motorozás életet ment
Május 18-án ismét több száz elegáns motoros hívja fel a figyelmet Budapesten a férfiegészség megőrzésének fontosságára. A 105 országban egy időben megrendezett The Distinguished Gentleman’s Ride (DGR) célja az egészségtudatosság növelése és adományok gyűjtése a prosztatarák kutatását, megelőzését és a férfiak mentális egészségének megőrzését is támogató Movember Alapítvány számára. Az elmúlt 11 évben itthon több mint négyezren vettek részt a jótékonysági motorozáson, a szponzori felajánlások összege meghaladta a 75 ezer dollárt.
Idén immár tizenkettedik alkalommal gyűlnek össze a vintage és klasszikus stílusú motorok szerelmesei a DGR hazai futamán, hogy felhívják a figyelmet a férfiak egészségének megőrzésére, ezen belül is a világszerte minden nyolcadik férfit érintő prosztatarákra[1]. Ezzel csatlakoznak ahhoz a világ 105 országában megszervezett globális kezdeményezéshez, amelyben a jó hangulatú, elegáns közös motorozás mellett a résztvevők fontos célokra gyűjtenek adományokat.
Közösen a prosztatarák elleni küzdelemben
A prosztatarák a férfiak második leggyakoribb daganatos betegsége világszerte.[2] Az akár éveken át tünet- és panaszmentesen fejlődő prosztatarák a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a magyar férfiak körében; évente több, mint 1300 férfi hal meg a betegségben.[3] A prosztatarák leginkább az 50–70 év közötti korosztályt érinti, de egyre gyakoribb már fiatalabb korban is.[4] Az európai összehasonlításban is magas hazai halálozási arány oka, hogy itthon az érintettek nagy része későn, már a betegség áttétes stádiumában kerül orvoshoz, ezért fontos, hogy minél többen rendszeresen vegyenek részt prosztatarákszűrésen.
A prosztataspecifikus antigén (PSA) olyan fehérje, amelyet a prosztata termel, és vérvizsgálattal kimutatható. Emelkedett szintje utalhat jóindulatú prosztata-megnagyobbodásra, gyulladásra, fertőzésre, de akár rosszindulatú elváltozásra is. Korai stádiumában a betegség rendszerint tünetmentes, később azonban olyan panaszok jelentkeznek, mint a gyakori vagy nehezített vizeletürítés, sürgető vizelési inger, véres vizelet vagy ondó, valamint vizelet-visszatartási vagy merevedési zavarok. A korai felismerés kulcsfontosságú, mivel az időben diagnosztizált prosztatarák jól kezelhető, sőt akár teljesen gyógyítható is.
A rendszeres PSA-szűrés különösen ajánlott 50 év felett, de azoknak a férfiaknak, akiknek a családjában előfordult prosztatadaganat, illetve anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészekrák, már 45 éves kortól javasolt a vizsgálat.
„Az emelkedett PSA-szint már a tünetek megjelenése előtt jelezheti a prosztatarák kialakulását, de önmagában nem jelent diagnózist. Ilyen esetben mindig szükséges urológiai szakorvosi kivizsgálás. Ne várjuk meg a figyelmeztető tüneteket! A rendszeres, egyszerű vérvétellel járó PSA-vizsgálat mindössze néhány percet vesz igénybe, de akár életet is menthet”– hangsúlyozza Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.
A PSA-szűrés a magyarországi urológiai szakrendeléseken ingyenesen elérhető vizsgálat, beutaló sem kell hozzá. Mindössze előzetes időpontfoglalás szükséges az EESZT-portálon vagy az EgészségAblak mobilalkalmazáson keresztül, ahol később a vizsgálat eredménye is megtekinthető.
A tavalyihoz hasonlóan a DGR résztvevőinek a szervezők idén is ingyenes PSA-szűrést biztosítanak, amihez mindössze egyszerű előzetes online időpontfoglalás szükséges.
Ahogy az eddigi felvonulásokon már megszokhattuk, a rendezvényen ismert közéleti szereplők is nyeregbe szállnak, hogy képviseljék és népszerűsítsék ezt a nemes ügyet. A vezérmotoros idén is az ismert rádiós műsorvezető és elkötelezett motoros, Rákóczi Feri lesz.
Még lehet csatlakozni és motorozni a jó ügyért!
A budapesti DGR-felvonulás 2025. május 18-án, vasárnap lesz. A résztvevők elegáns öltözetben, a főváros nevezetességei mellett elhaladva tesznek meg motorral egy nagy kört.
Gyülekező:
15:00-től az Üllői út 143.-nál található Triumph Budapest Motorkereskedésnél.
Menetindulás:
16:00-kor kezdődik a közös felvonulás Budapesten át, majd egy rövid megálló és közös fotó a Hősök terén. Onnan visszamotorozás a gyülekezőhelyhez.
Csatlakozni és adományozni a The Distinguished Gentleman’s Ride hivatalos weboldalán lehet. Az eseményre a jelentkezés folyamatos, a szervezők minden adományt és támogató adománygyűjtést szívesen fogadnak – akár motorozás nélkül is.
A DGR-ről
A Distinguished Gentleman’s Ride-ot Sydney-ben indította útjára Mark Hawwa. A felvonuláshoz egy fotó adta az ötletet, amelyen a „Reklámőrültek” című sorozat főszereplője, Don Draper a legjobb öltönyében ül egy klasszikus motoron. Mark úgy érezte, hogy egy tematikus felvonulás segítheti a motorosokról élő negatív előítéleteket feloldani, egyúttal kiváló közösségteremtő alkalom a motorok kedvelőinek. A felvonuláson 2012 óta világszerte 121 ország több mint 500 ezer résztvevője eddig 50 millió dollárt meghaladó adományt gyűjtött össze jótékony célokra. A prosztatarák kutatásáért, megelőzéséért és a szűrések elterjedéséért küzdő Movember Foundation 2016-tól a DGR hivatalos jótékonysági partnere.
[1] https://daganatok.hu/prosztatarak/a-prosztatarak-eredete-gyakorisaga-es-viselkedese
[2] Európai Orvosi Onkológiai Társaság: Prosztatarák Betegtájékoztató – https://www.esmo.org/content/download/785608/18610566/1/HU-Prosztatarak-Betegtajekoztato.pdf
[3] SOTE Urológiai Klinika https://semmelweis.hu/urologia/2016/10/12/prosztatarak/