A francia orvosok egy részét felháborítja, hogy a földrengést követően amerikai kollegáik futószalagszerűen, előzetes röntgen és gyakran fájdalomcsillapító nélkül ezrével amputálták a sérültek végtagjait Haitin – írta péntek délután megjelent számában a Le Monde.
A mértékadó párizsi napilap helyszíni tudósítása szerint a természeti katasztrófát követő első napok kaotikus körülményei között a mentőalakulatok gondolkodás nélkül áldozták fel egy-egy sérült végtagját az életének a megmentése érdekében: több ezer ember várakozott az elsősegélyre, gyorsan kellett cselekedni, minden perc számított, nem volt elég hely a betegeknek, s az orvosok arra gondoltak, hogy úgysem lesz lehetőség kórházi utókezelésre.
A francia orvosok egy része, bár nyíltan nem mer más külföldi mentőalakulatokat kritizálni, a Le Monde szerint azonban ma már úgy gondolja, hogy túl sok amputálás történt feleslegesen. „Egy texasi orvoscsapat, amely már hazautazott, valóságos háborús orvoslást folytatott” – mondta a lapnak egy Párizsból érkezett, neve elhallgatását kérő mentőorvos, aki „nem szeretne újabb konfliktust gerjeszteni az Egyesült Államok és Franciaország között”. Véleménye szerint azonban az általában az életmentés utolsó eszközeként alkalmazott amputálást az amerikaiak szisztematikussá tették az első napokban, anélkül, hogy más megoldást egyáltalán megfontoltak volna. „És még büszkék is erre a vágóhídra, amelynek köszönhetően jelentős számú beteget tudhattak magukénak” – tette hozzá az orvos.
François-Xavier Verdot, a Saint-Etienne-i kórház ortopédsebésze arra panaszkodott a lapnak, hogy egyszerű kartörések esetén is amputáltak az amerikaiak. Ráadásul általában nem végeztek egy második műtétet a csonk kialakítására, amelyre később megfelelő protézis illeszthető. Ezért sokan elfertőzött sebbel jönnek vissza, amely miatt még magasabban és mélyebben még egyszer amputálni kell a végtagot.
Sophie Grosclaude, a haiti főváros, Port-au-Prince egyik külvárosi klinikáján segédkező francia ortopédsebész arról számolt be, hogy egy amerikai kollegája őrültnek találta, hogy ugyanolyan alaposan állítja helyre a töréseket, mint Franciaországban. „Mire jó ez? Ez egy túl szegény ország. Senki nem foglalkozik majd komolyan a betegeivel. Sokkal egyszerűbb amputálni őket. Tiszta és végleges megoldás” – mondta állítólag az amerikai orvos a francia sebésznek.
Alain Serrie-t, a fájdalomcsillapítás egyik franciaországi szakértőjét a lap szerint teljesen felkavarta, amit a haiti kórházakban tapasztalt, ahonnan két órával a műtétek után kiteszik az embereket az utcára, valamint azok a kilátások, amelyek „az amputáltak és bénák generációjára” várnak az országban. Civil szervezetek segítségével ezért megpróbálja az amputált betegeket felkutatni, mielőtt a jól ismert fantom végtag érzéssel szembesülnek és olyan elviselhetetlen fájdalom lesz úrrá rajtuk, hogy lehetetlen lesz protézist felhelyezni a csonkokra.
Napjainkban új kihívások várnak a szemésztársadalomra. A népesség elöregedésével nő az időskorban előforduló szembetegségek száma. A 80 éven felüli lakosság...
E kötet a hazai pszichoanalitikus-pszichoterápiás szcéna egy olyan kiemelkedő szereplőjével invitálja közös elmélkedésre az olvasót, akinek nem csak...