hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 3
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2018-12-18

Az alacsony gluténtartalmú táplálkozás előnyei a diétás rostoknak köszönhetőek, nem a glutén elvonásának.

#2
Current Opinion in Hematology VIII. évf.2. szám
Medical Online
2009-06-01
  Célkitűzés   Az összefoglaló szerzői az autoimmun betegségekben végzett vérképző őssejtek transzplantációjának (HSCT) eddigi eredményeit és a jelenlegi irányzatokat tekintik át.   Újabb eredmények   A publikált tanulmányok és regiszterek adatai szerint a súlyos, progresszív autoimmun betegségek miatt vérképző őssejt transzplantáción átesett betegek mintegy 50%-ánál tartósan elhagyható az immunszuppresszív kezelés. E betegségekben biztonsági okokból az autológ transzplantáció részesítendő előnyben, az allogén átültetések pedig csak gondosan kiválasztott esetekben indokoltak. Az elmúlt 5 évben a transzplantációval összefüggő halálozás gyakorisága (TRM) csökkent, részben a jobb betegválasztásnak, részben a kevésbé intenzív kondicionáló kezeléseknek köszönhetően. Európában a leggyakrabban alkalmazott kondicionáló protokollt sclerosis multiplexben a BCNU (carmustin), etopozid, ARA-C (citozin arabinozid), M (melphalan) (BEAM) /antithymocyta globulin kombinácó képezi, más kórképekben a nagy dózisú ciklofoszfamid/antithymocyta globulin terápiát, ugyanakkor Észak-Amerikában az intenzívebb protokollokat részesítik előnyben. Napjainkban a sclerosis multiplex és a szisztémás sclerosis a leggyakoribb transzplantációs indikáció. A prospektív összehasonlító vizsgálatok jelenleg zajlanak Európában és Észak-Amerikában.     Összegzés   A legújabb adatok azt mutatják, hogy az autoimmun betegségek hagyományos kezelésekre nem reagáló, legsúlyosabb formáiban a HSCT-vel nagy arányban érhető el tartós remisszió. A jelenleg zajló prospektív összehasonlító vizsgálatokból értékes eredmények várhatók.   Kulcsszavak   Autoimmun betegségek, vérképző őssejt transzplantáció, intenzív immunszuppresszió
#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2008-11-08
Amerikai kutatóknak sikerült olyan kombinációban beültetni genetikai kapcsolókat E. coli baktériumokba, hogy azok zölden villannak fel, mihelyst arabinóz-cukoroldattal érintkeznek. A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem Jesse Stricker vezette kutatócsapata a Nature című szaklapban publikálta eredményeit, amelyek szerint a villanások egyenletes ütemét befolyásolta a hőmérséklet és a tápoldat koncentrációja.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?