Az Index szerint a demokrata frakció vezette államok kormányzói kedden beperelték Donald Trump amerikai elnök kormányzatát, amiért bejelentették, hogy az államoknak juttatott 11 milliárd dolláros szövetségi egészségügyi támogatást visszavonják.
Betegek és orvosok számáraegyaránt többletterhet jelent, hogy az inzulinanalógok megváltozott támogatásával kapcsolatos rendeletben foglaltakat időben teljesítsék. Célszerű a szénhidrátanyagcsere-vizsgálatot (HbA1c) azoknál is elvégezni, akiknél még nem történt ilyen.
Nyolcvan százalékkal többet fizethetünk a vényköteles orvosságokért, ha a második Széll Kálmán Tervet a betegterhek növelésével valósítják meg. Ha viszont a gyógyszerek hatósági árat kapnak, akkor a gyártók vonulhatnak ki a piacról – írja a Magyar Hírlap.
A gyógyszergyártók kizárólag a betegek terheinek növelésével tartják elképzelhetőnek a gyógyszerkassza további csökkentését. Javaslataikban a MAGYOSZ óvatosabb, az innovatív gyártókat tömörítő AIPM ötletei hatékonyabbnak tűnnek. Más kérdés, melyikükre hallgat majd a kabinet. Tegnap a kormány tárgyalt a gyógyszerkassza megszorításairól.
Megkezdődtek az egyeztetések az ez évi, illetve a jövő évre vonatkozó gyógyszertámogatások csökkentéséről, amelyet kormányhatározat írt elő – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).
Szerdán újabb, a gyógyszerkasszát érintő csomagról tárgyalt a kormány. Ahogy a gyógyszerkassza 120 milliárdos lefaragását célzó Széll Kálmán Terv végrehajtásának első etapja elsősorban a gyártókat érintette, a második inkább a betegeket terelné a takarékosság illetve a fegyelmezettebb együttműködés irányába.
Ugyan egy esetleges év végi tömeges influenzajárvány megtorpanást okozhat a trendben, ez nem változtat azon, hogy az elmúlt fél évtizedben folyamatosan csökkent a hazai szisztémás antibiotikum-felhasználás. Az OEP adatai alapján 2005 óta évről évre egyre kevesebb ember használ antibiotikumot: amíg az évtized közepén ez a szám meghaladta a 6 és fél milliót, 2008-ban már csak 6 millióról szólnak a nyilvántartások.
A biztosító ártámogatási főosztályának adatai szerint 2007-ben és 2008-ban az antibiotikumok bruttó fogyasztói áron kalkulált napi terápiás költségei is alacsonyabbak lettek, ami elsősorban a generikus versenynek és az árcsökkentéseknek köszönhető. Ez utóbbira ösztönzően hatott, hogy 2007 januárjában felére apadt e gyógyszerek normatív társadalombiztosítási támogatása, ami együtt járt azzal, hogy a betegek drágábban jutottak a készítményekhez: 2008-ban az antibiotikumok 88 százaléka esett a 25 százalékos támogatási csoportba, a forgalom 8 százalékát finanszírozták közgyógyellátás keretében és 4 százalék részesült indikációhoz kötött kiemelt támogatásban. A támogatáscsökkentés ellenére az egyes ATC-csoportokba tartozó gyógyszerek szubvenciójának egymáshoz viszonyított aránya nem változott számottevően.
A gyógyszerkassza számára megtakarítást eredményezett a generikus verseny is: a többszereplős hatóanyagpiacok aránya lassú növekedést mutat, miközben az originális készítmények részesedése folyamatosan csökken – bár az egyes hatóanyagcsoportokat összehasonlítva itt már jelentősek az aránybeli eltérések.
Antibiotikumokról szóló összeállításunkat lásd a 8–11. oldalon.
A kormány tervei szerint 2009. augusztus 1-től kizárnák a nyugdíjasokat a legjobb technikai tudású hallókészülékek támogatotti köréből. A sztómás betegek költségeinek 18 százalékos növekedésével is számolni kell. Egyeztetés sem az érdekképviseleti szervekkel, sem a szakmai szervezetekkel nem történt.