Őssejtekkel végzett kezelések, génterápia, személyre szabott rákgyógyszerezés, bravúros műtétek és a gyógyászatban használható különleges eszközök jelezték az orvoslás fejlődését a 2011-es évben, írja áttekintésében az MTI. (2. rész)
Az idegi őssejtkutatás magyarországi szakértőjét, a Központi Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) idegi sejt- és fejlődésbiológia csoportjának vezetőjét, Madarász Emíliát arról kérdeztük, mire képes valójában ez a tudományterület napjainkban.
Az idegi őssejtkutatás magyarországi szakértőjét, a Központi Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) idegi sejt- és fejlődésbiológia csoportjának vezetőjét, dr. Madarász Emíliát arról kérdeztük, mire képes valójában ez a tudományterület napjainkban.
A zebrahalat használva állati modellként, kiderült, hogy sérülés esetén a sebben hidrogénperoxid termelődik, és ennek hatására gyűlnek fel a sebesülés helyén a fehérvérsejtek. Bár korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a fehérvérsejtekből baktériumölő hatású hidrogénperoxid szabadul fel, azonban eddig nem tudták, hogy a hidrogénperoxid „első jelzőként” működik, riasztva a sebgyógyulásban szerepet játszó sejteket. Ez fontos felismerés, mert nagyon kevés tudható arról, hogy hogyan érzékelik a szövetek a sebesülést és milyen jelzéseket bocsátanak ki ilyenkor.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?