A Cell Metabolism folyóiratban jelent meg a The Jackson Laboratory for Genomic Medicine (JAX) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új gyógyszercélpontot sikerült azonosítani, amely mérsékelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Az őssejtekből származó hasnyálmirigy-szigetsejtek felhasználásának új megközelítése lehetővé tette, hogy egy 1-es típusú cukorbetegségben (T1D) szenvedő beteg 1 évre leálljon az inzulinról.
Az OTSZ Online szerint két, 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg vércukor-szabályozása javult a kísérleti allogén őssejt-eredetű sziget-sejtek beültetésével.
A hasnyálmirigy egyik fehérjéjének hibás térszerkezetű formája cukorbetegséget alakíthat ki, azaz elképzelhető, hogy a diabétesz a prionbetegségekhez hasonló módon terjedhet – ha nem is emberről emberre, de a betegség progressziója során szigetsejtről szigetsejtre, írja a The Journal of Experimental Medicine tanulmánya.
A membrán eredetű extracelluláris vezikulumok (EV) a sejtközi kommunikáció fontos elemei. Mind a normális, mind a malignus sejtek különböző méretű mikropartikulumokat juttatnak az őket körülvevő extracelluláris térbe, amelyek a bennük levő, biológiailag aktív anyagok révén befolyásolják a befogadó sejtek működését.