Hosszú ideje nem sikerült a rezisztens kórokozókkal szemben hatásos új antibiotikum-típusokat találni. A neandervölgyiek ebben is segíthetnek, írja a Qubit.
A neandervölgyi ember és a Homo sapiens egymással is szaporodott, azonban eddig nem tudtuk, hogy neandervölgyi őseinktől örökölt génjeink aktívak-e ma is. A Cell című szaklap tanulmánya bemutatja az első eredményeket azzal kapcsolatban, hogy milyen hatásuk van ezeknek a géneknek.
A nagy hatékonyságú és olcsó, új generációs DNS szekvenáló módszerek ezredforduló körüli kidolgozása óta az ősi csontvázakból kinyert DNS tanulmányozása révén az emberi történelmet is át kell írni.
A Nature című lapban nemrégiben közzétett vizsgálat szerint a cukorbetegség latin-amerikai népességben tapasztalt gyakoribb előfordulása egészen a neandervölgyi ősemberig vezethető vissza.
A Science tudományos magazin év végi értékelésében a 2010-es év egyik tudományos áttörésének nevezte a neandervölgyi ember genomjának megfejtését. A jelentős felfedezések tizes listáján nyolc másik, orvostudományi szempontból érdekes felfedezés is van.
Tíz éve jelentette be közös sajtóértekezleten Bill Clinton és Tony Blair, valamint Craig Venter és Francis Collins, hogy lényegében befejeződött az emberi DNS nukleotidsorrendjének megfejtése.
Az orvos-apa ötödik gyermekeként világra jött Charles maga is tanult orvostudományt 1825-26-ban Edinburgh-ban, azonban unta a hagyományos iskolai képzést, és pályát módosított: utazó kísérleti geológus és a modern evolúciós biológia megalapítója lett. A molekuláris biológia új eredményei az elmúlt évtizedben forradalmasították az evolúcióról alkotott elképzeléseinket.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?