Az utóbbi évtizedekben a túlsúly és az elhízás előfordulásának meredek emelkedése következtében az elhízáshoz kapcsolódó metabolikus és szervi eltérések is megszaporodtak, nemcsak a felnőtt, de a gyermek populációban is.
A Nutrition & Diabetes folyóiratban jelent meg a Queen’s University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a flavonoidokban gazdag étrend csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Csökken a magas vérnyomás kialakulásának kockázata a mediterrán étrend követésének hatására. A European Journal of Clinical Nutrition folyóiratban április 5-én jelent meg az ATTICA vizsgálat eredményeit taglaló közlemény.
Az OTSZ Online szerint génpuskával bevitt gén segítségével az emberivel azonos, jó felszívódású inzulint sikerült a kutatóknak salátával termeltetniük.
Több megfigyeléses vizsgálat eredményei alapján a vegetáriánus vagy vegán táplálkozás akár harmadával is redukálhatja a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát.
A növényi alapú táplálkozásra való áttérés egyszerre javíthat a 2-es típusú cukorbeteg állapotán és a kardiovaszkuláris kockázaton, írja az OTSZ Online.
Rákkeltő lehet a túl sok állati fehérje a középkorúaknál egy nagy létszámú amerikai kutatás szerint, az idősebbeknél viszont éppenhogy a fehérje védő hatására találtak bizonyítékot.
A placebohatás létező, tudományosan vizsgálható jelenség, amelynek megértése közelebb vihet bennünket számos terápia mechanizmusának megismeréséhez. Akkor beszélünk róla, ha a beteg állapotában a kezelés következtében javulás mutatható ki, de a terápia nem lehetett semmilyen közvetlen hatással a betegségre.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?