A cikk megírására a felkérés eredetileg a Mitől és hogyan lehet vonzó a pszichiátria? címmel érkezett. Az egyszerűnek tűnő kérdés azonban egy állítást is magában rejt: „ezek szerint Magyarországon jelenleg nem jó pszichiáternek lenni”. Megkérnénk az olvasót, hogy a következő információk alapján saját szájíze szerint döntsön a kérdésben!
A krónikus napközbeni aluszékonyság gyakori panasz, amely jelentősen rontja a munkavégzés teljesítményét, az életminőséget, összetett mechanizmus révén gátolja a mentális funkciókat és gyakran vezethet fatális következményhez is.
Jelenleg a háziorvosi pálya nem vonzó az orvostanhallgatók, illetve a pályakezdő kollégák számára. Ennek a tendenciának a megváltoztatása a közeljövő kiemelt jelentőségű kihívása, melyben az egyetemi oktatásnak is jelentős szerepe van.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) egyik legfrissebb felmérése szerint a kiégés (burnout) 2030-ra első helyen állhat a leghalálosabb betegségek között, megelőzve a szívinfarktust. A betegségnek gazdasági hatásai is jelentősek, Nagy-Britanniában 4 millió, az USA-ban 550 millió munkanap vész el a kiégés miatt.
Karácsonykor felcsapok vizsgálati alanynak. Kiderítem, mennyi ingert képes elviselni egy alvó ember. A fa alatt kezdem, és vizsgálati tervem szerint mindent átalszom: angyali csengettyűt, énekszót, csatakiáltást, földrengést. Elődömnek Ian Oswaldot fogom tekinteni, aki 1960- ban arra kereste a választ, hogy el lehet-e aludni nyitott szemmel. Alanyait lefektette egy heverőre (nekem megteszi a sámli is) – és ragasztószalaggal „kitámasztotta” a szemhéjukat (ennyi áldozatot szívesen hozok). Körben lámpákat helyezett el úgy, hogy muszáj volt a fénybe nézni (majd oda ülök, ahonnan csak a fa égői látszanak). Alanyai bőréhez elektródokat rögzített, amelyek időnként izomgörcsöt kiváltó impulzusokat küldtek a lábukba (mit nekem fájdalom!), fülüket nagyon hangos blues zenével terhelte (családomat ismerve hangerőben nem lesz hiány). Három önkéntes jelentkezője közül kettő kipihent volt, egyikük súlyos alvásmegvonásban szenvedett (ez utóbbi stimmel). Az EEG tanúsága szerint mindhárman 12 percen belül elaludtak (csapnivaló eredmény, biztosan megdöntöm). Oswald úgy okoskodott, a helyzet kulcsa a monotonitás lehet: az agy ilyen ingerek hatására valamiféle „transzba” merül (BMJ 1960. május 14., 1450. oldal). Tartsanak velem, elmesélem, milyen bizarr tudományos álmokra számíthatok kísérleti alvásom alatt. Folytatás a 11. oldalon
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?