Egy USA-beli populáció-alapú kohorsz vizsgálatban azonosították és számszerűsítették azokat a tényezőket, amik befolyásolják a HR+/HER2- emlőrák kiújulását legalább 65 éves nőbetegeknél.
62%-kal jobb a terápiás együttműködése azoknak a pácienseknek, akiknek az orvosai kommunikációs képzésben részesültek. Erre a megállapításra jutottak annak a metaanalízisnek a szerzői, akik a témakör 127 publikációjának az adatait összegezték (1). Hogyan járulhat hozzá a jó kommunikáció az együttműködés javításához a fájdalomcsillapítás területén?
Miközben az onkológiai ellátás sok pénzt igényel, 2009–2013 között – az OEP adatai alapján – csökkent az egy-egy betegre fordított összeg. A hazai onkológiai adatok a népegészségügy szakértője szerint azt mutatják, hogy valamit nem jól csinálunk: vagy a korai felismerést vagy a betegek ellátását.
Kérdések, amelyek az orvos és páciense közötti bizalmat érintik: mikor etikus, hogy az orvos rákeressen betegére az interneten, illetve milyen öltözetben a legszimpatikusabb a doktor a betegei számára?
Az SO hatására kisebb lett az emlő- és petefészekrákkal összefüggő halálozás. Ezek a hatások nem függtek sem attól, hogy melyik gén hordozta a mutációt, sem pedig az életkortól, 50 éves kor után végzett SO esetén is éppen úgy érvényesült, mint a fiatalabbakban.
A bizonytalan emlőrákos betegeket a műtét fajtájának megválasztásában a döntéshozatalt segítő film kevéssé befolyásolja, annál inkább az orvossal való konzultáció – ez a következtetés vonható le a Journal of Clinical Oncology magyar kiadásában megjelent közleményből.
Az Egyesült Államokban egyre növekszik az emlőeltávolító műtétek száma, és szakmai vita folyik arról, hogy minőségi mércének kell-e tekinteni a mastectomiák arányát – ezekkel a kérdésekkel foglalkozik Collins és munkatársainak a Journal of Clinical Oncology-ban megjelent cikke.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?