A HUNCHEST-2 során a kiemelt tüdőrákok mintegy 70 százaléka korai, műthető stádiumú volt – nyilatkozta lapunknak Bogos Krisztina, az OKPI főigazgatója.
Bár hosszú távú eredmények még nincsenek, mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy az e-cigaretta fogyasztása ugyanúgy a tüdőfunkciók romlásához, légzőszervi betegségek, illetve COPD kialakulásához vezethet, mint a hagyományos nikotinrúdé.
2010 és 2016 között a nőknél csaknem 40 százalékkal több új megbetegedést jegyeztek föl, miközben a férfiaknál 15 százalék körüli volt a növekedés üteme. A tüdőrák a vezető halálok a daganatos betegségek körében; itthon 100-ból kevesebb mint 20-an élnek még legalább öt évig az első diagnózis után.
A dohányzásról történő leszokási kísérlet az esetek többségében a dohányzáshoz való visszatéréssel zárul. A relapszusráta különösen az absztinencia első néhány hetében magas, függetlenül attól, hogy a leszokás szaksegítséggel vagy anélkül történik-e.
A dohányzást világszerte a megelőzhető halálesetek vezető okai között tartják számon, mely éves szinten közel minden ötödik halálesetért felelős. A dohányzás a koszorúér-betegségen és a krónikus obstruktív betegségen (COPD) kívül kockázati tényező húgyhólyag- és vesetumorok kialakulásában is.
A dohányzás számos betegség szempontjából az egyik legfontosabb elkerülhető kockázati tényező. Németországban a népesség körülbelül egyharmada dohányzik, mely évente közel 125 ezer halálesettel hozható összefüggésbe.
A dohányzásról való leszokást nem kell, hogy szükségszerűen kísérje a hízás. A leszoktató programok mellett kínált testtömeg-kontrollt támogató tanácsadások a leszokás sikere mellett a testtömeg karbantartásában is hatékonynak bizonyulnak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?