hirdetés
2024. december. 04., szerda - Borbála, Barbara.
hirdetés
hirdetés

A leszokás bármilyen onkológiai terápia hatékonyságát javítja

Dohányzás: plusz életéveket jelenthet a rákdiagnózist követő leszokás

A JAMA Oncology folyóiratban október 31-én jelent meg a Medical University of South Carolina kutatóinak cikke, amelynek eredményei szerint a rák diagnózisát követő hat hónapon belüli leszokás is átlagosan két évvel hosszabbítja meg a betegek életét.

A szerzők szerint ezen eredmények tükrében minden onkológiai központ kötelessége, hogy bizonyítékokkal alátámasztott leszokási programot kínáljon betegeinek. Ennek legfőbb oka, hogy mára ismertté vált, hogy a rákdiagnózist követő dohányzás csökkenti a kezelések hatékonyságát, és növeli bizonyos mellékhatások, valamint szövődmények kockázatát.

Fontos kiemelni, hogy a jelenlegi vizsgálat 4500 beteg adatainak elemzésén alapul, akik nem kizárólag tüdőrákban, hanem több különböző ráktípusban szenvedtek. A részletes adatok alapján a kutatók három csoportra tudták osztani a betegeket: azok, akik a diagnózist követő hat hónapon belül, azok, akik a diagnózist követő hat hónap és öt év között, és azok, akik a diagnózist követő több mint öt év elteltével (sem) hagyták abba a dohányzást. A rák diagnózisát követő dohányzásról való leszokás minden csoportban javította a túlélési esélyeket, de a legnagyobb előnyt azoknál a betegeknél tapasztalták, akik a diagnózist követő hat hónapon belül leszoktak.

David Marshall, a cikk egyik szerzője elmondta: „A legtöbb prosztatarákos beteg nem a prosztatarákban veszti életét. Gyakran a dohányzással kapcsolatos állapotok járulnak hozzá a betegek halálához. A dohányzásról való leszokás még adohányzással nem összefüggő ráktípusban szenvedő betegek esetében is az egyik legnagyobb mértékben járulhat hozzá az általános túlélés javulásához. Ezek az adatok valószínűleg az új arany standardot jelentik, amialátámasztja a dohányzásról való leszokást támogató programok túlélési előnyeit az onkológiai központokban. Sajnos jelenleg az a helyzet, hogy míg a betegek 90%-át megkérdezik ugyan a dohányzási szokásaikról, a központoknak csak 40%-a nyújt segítséget a dohányzásról való leszokásban. És ez nem olyan módszer, mint egy új célzott hatóanyag kifejlesztése - itt nincs szükség új protokollokra vagy új gyógyszerek vásárlására. Ha megértik ennek fontosságát, már ma délután elkezdhetik ezt a “terápiát”, mert a bizonyítékok rendelkezésre állnak.”

Raymond N. DuBois, a MUSC Hollings Onkológiai Központ igazgatója megjegyezte, hogy a leszokás minden ráktípus esetében fontos tényező. „Ez a kutatás nagyon világosan és egyszerűen kimutatja, amit a klinikusok már régebben megfigyeltek - hogy a továbbra is dohányzó betegeik kimenetelei lényegesen rosszabbak azokhoz képest, akik képesek leszokni a dohányzásról. Ez jelentős megállapítás a bármilyen típusú rákdiagnózissal - nem csak a tüdőrákkal - küzdő emberek és orvosaik számára. Azt is tudjuk, hogy a rákdiagnózis után a dohányzás folytatása gyengíti az immunrendszert, így a szervezet nehezebben veszi fel a harcot a rákos sejtekkel szemben. A betegeket és a családtagokat tájékoztatni kell a dohányzásról való leszokás előnyeiről. Emellett a dohányzó betegeknek valódi segítséget kell nyújtani a dohányzásról való leszokáshoz, felismerve, hogy a cigarettáról való leszokás nem könnyű feladat. A cigarettafüggőség krónikus, visszaeső betegség, így a betegek számára az egyszeri beavatkozások nem megfelelőek.”

A MUSC 2014-ben indított programja olyan típusú, bizonyítékokon alapuló beavatkozást kínál, amely segíthet a dohányzásról való leszokásban. A betegeket képzett addiktológus tanácsadóhoz rendelik, aki a nikotin iránti fizikai szükséglet kezeléséhez farmakoterápiával, a mentális terhelés kezeléséhez pedig viselkedési tanácsadással tud segíteni. Rendszeresen tartják a kapcsolatot, általában telefonon keresztül, így a tanácsadók segíthetnek a betegeknek abban, hogy a helyes úton maradjanak.

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Quittingsmoking after cancer diagnosiscan add years to patient lives

Survival Outcomes of an Early InterventionSmokingCessation Treatment After a Cancer Diagnosis

Irodalmi hivatkozás:

Cinciripini, P. M., et al. (2024). Survival Outcomes of an Early InterventionSmokingCessation Treatment After a Cancer Diagnosis. JAMA Oncology. doi.org/10.1001/jamaoncol.2024.4890.

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés