Nagy lépéseket tettünk előre és sikereket értünk el – vélekedett egy szerdai konferencián az egészségügyért felelős államtitkár, az elemző szerint azonban, ha így megyünk tovább, az ágazat minden szereplője vesztese lesz az átalakításnak.
Miközben többen az ágazati stratégiát hiányolták, strukturális és humánerőforrás-krízisről, romló betegbiztonságról szóltak, Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a kancelláriarendszer meghekkeléséről, és újabb menetekről beszélt az Egészségügy 5 Dimenzióban Téli Szimpóziumán.
Mozgalmasnak és nagy változásokat sejtető évnek gondoltuk 2016-ot, valójában azonban számos ígéret ellenére sem sok minden történt az idei évben. Összeállításunkban az idő előrehaladtával, helyenként tematikusan igyekeztünk feleleveníteni 2016 még most is zajló, legfontosabbnak ítélt eseményeit.
Parkoló pályára állított intézményvezetők, slamposodó orvosok, az ellátórendszer útvesztőiben magukra hagyott betegek – ilyen ma a magyar egészségügy, miközben a fejlődő gazdaság és a hatékonyságnövekedés feltétele az egészséges munkaerő lenne.
Bár a szakma hónapok óta tényként kezeli, egy hétfői háttérbeszélgetésen az egészségügyért felelős államtitkár is azt mondta, hogy a kancelláriarendszert leghamarabb a 2018-as választások után vezethetik be. A MedicalOnline azt is megtudta, hogy megerősítik az országos tisztifőorvos jogköreit.
Az egészségügy átalakítása újra napirenden van. Konferenciánkon pro és kontra vélemények hangzanak el a fővárosi kórházak rendszeréről, a kórházak és a szociális intézmények viszonyáról, a kancelláriarendszerről, valamint az örökzöld finanszírozási problémákról.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?