A rheumatoid arthritis, mint krónikus autoimmun betegség bio-pszicho-szocio-spirituális szemléletét mára minden szakember elfogadta, a gyakorlat mégis messze jár az evidencián alapuló ajánlásoktól.
Az irritábilis bélbetegséget heti gyakorisággal visszatérő idült hasi fájdalom és széklethabitus-változás jellemzi, ami alapvetően nem a betegek élettartamát, hanem életminőségét befolyásolja. Bár Róma IV kritériumok alapján diagnosztizálható funkcionális kórformáról van szó, az orvosi gondolkodásban és a betegellátási gyakorlatban továbbra is kizárásos diagnózisként szerepel.
A világon először végeztek tűfóbia miatt hasnyálmirigy-átültetést egy cukorbeteg brit nőnél; orvosai szerint ettől a kétszeresére nőtt a várható élettartama - tudósított a BBC hírportálja.
Milyen az imádkozás, az irányított vizualizáció, a relaxáció, a meditáció és a jóga használati aránya colitis ulcerosában, illetve Crohn-betegségben szenvedő tinédzsereknél?
A lelki betegségek kezelésében sikeresen alkalmazzák a hipnózist, és ma már a pszichoszomatikus terápiában is sok helyütt szerepet kap. Milyen változások következnek be a gyulladásos reakció egyes komponenseiben a hipnózis hatására UC-ben szenvedő betegeknél?
Milyen az alternatív és komplementer medicina felhasználási prevalenciája, és melyek az e módszerek választását befolyásoló faktorok az IBD-betegek körében? Milyen e módszerek szubjektív hatása, illetve azoknak a kezelési együttműködésre gyakorolt befolyása?
A szuggesztió gyógyító ereje
Kutatási (EEG-, PET-) eredményeink mára egyértelműen bizonyították azokat a központi idegrendszeri változásokat, amelyek hipnózisban a szuggesztiók hatására bekövetkeznek.
A hipnoterápia indikációs területe ma már széles – a javallatok között szerepelnek egyebek között a pszichoszomatikus betegségek, a szorongás, a fóbiák, a depresszió, a dermatológia, az onkológia, a szellemi koncentráció fokozása, illetve a fájdalomcsillapítás a szülészet, a sebészet, a fog- és szájsebészet területén. A hagyományos relaxációs hipnózistechnika mellett a sportolók felkészítésekor az aktív-éber hipnózistechnikát részesítjük előnyben. A teljesítmény fokozódása az elért sikerekben mérhető. (E módszer kifejlesztése prof. dr. Bányai Éva nevéhez fűződik.)A hipnózisnak persze vannak ellenjavallatai is. Nem alkalmazzuk pszichózisok akut szakában, szervi és tüneti mentális zavarok esetén, és természetesen akkor, ha a páciens nem fogadja el a hipnoterápiát.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?