Az Egészségügyi Világszervezet háromlépcsős analgetikus létrája egy széles körben alkalmazható iránymutatás, amely az akut és a krónikus fájdalmak csillapításában egyaránt alapul vehető. Lépcsőfokai – az elmúlt évtizedekben is és napjainkban is – a minél hatékonyabb és minél inkább személyre szabott fájdalomcsillapítást célzó szakmai javaslatok fókuszában állnak.
Amerikai kutatók kimutatták, hogy az opioidok fájdalomcsillapító hatása kevésbé érvényesül, ha a beteg valamilyen SSRI antidepresszánst szed, másrészt pedig egy gépi tanuláson alapuló mechanizmust fejlesztettek ki az opioidok várható hatásosságának predikciójára.
A vizeletből végzett drogteszt a rendelőben alkalmazható vizsgálat, mely növeli a biztonságot, nyomon követi a beteg compliance-ét és alkalmas a gyógyszerabúzus felderítésére.
A vényköteles fájdalomcsillapítókkal történő abúzusok esetében a gyógyszerek főként a barátoktól és családtagoktól származnak, míg az opioidokat gyakran az orvosoktól szerzik be.
A Rhode Island Hospital felmérése szerint a törvény képviselőit sokszor nehéz helyzetbe hozza, ha ők nyújtják a helyszínen az első egészségügyi ellátást a drogtúladagolás áldozatainak.
Azoknak a nőknek, akik opioid fájdalomcsillapítókat szedtek, például kodeint, oxikodont vagy hidrokodont a terhesség előtt vagy annak korai szakaszában, nagyobb valószínűséggel született fejlődési rendellenességgel a gyerekük.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) felszólította a gyógyszergyártókat, hogy a kombinált készítmények tablettáiban a paracetamol mennyisége ne haladja meg a 325 mg-ot.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?