A középkorú nők mintegy 80 százalékát érintő perimenopauzától tapasztalható vazomotoros tünetek orvosi segítséggel enyhíthetők, az életminőség pedig számottevően javítható.
Egy kis elemszámú és igen rövid (mindössze 4 hetes) vizsgálatban igen jó eredmények születtek változó korban lévő nők nemi vágyának felélesztése és szexuális aggodalmaik kezelése területén.
Medical Online >> Elhízás 2024 >> Elhízás az Alapellátásban
2024-09-29
A változókort erőteljes hormonális ingadozások, ezáltal szerteágazó tünetek jellemzik. A változókorban lévő páciens kezelése összetett feladat, ami a vérzészavarok, hangulatzavarok, vazomotoros és genitourinális tünetek, anyagcserezavarok kezelését foglalja magába. A változókorra jellemző testösszetétel és testsúly változások kedvezőtlen anyagcsere hatásokkal járnak, így a kardiovaszkuláris kockázat növekedésében is szerepet játszanak. Az időben megkezdett életmód- vagy szükség esetén gyógyszeres kezelés a tünetek kezelésén túl a hosszú távú kockázatok csökkentésében is elengedhetetlen.
A változókorra jellemző testösszetétel-változás és hízás kedvezőtlen anyagcserehatásokkal jár, ami a kardiovaszkuláris kockázatot is növeli. Az időben megkezdett életmód- és szükség esetén gyógyszeres terápia a tünetek kezelésén túl a hosszú távú kockázatok csökkentéséhez is elengedhetetlen.
Kutatók a JAMA Network Open folyóiratban megjelent cikkükben új bizonyítékokkal szolgáltak arra, hogy a posztmenopauzális hormonterápia közben alkalmazott sztatinok csökkentik a vénás thromboembólia kialakulásának kockázatát.
Általánosságban a posztmenopauzális depresszió megelőzésében és kezelésében az első lépés a hormonpótló terápia lehet, ugyanakkor az antidepresszáns mellé alkalmazott, minimális mellékhatással jellemezhető omega-3-nak is lehet létjogosultsága.
2002 után orvosok és laikusok sokasága fordított hátat az addig pozitívan értékelt menopauzális hormonterápiának az emlőráktól és a szívinfarktustól való félelem miatt.