Körülbelül 40 HPV-altípus képes megfertőzni a nyálkahártyák hámját, ezen belül 12 altípus okoz olyan elváltozásokat, melyekből rosszindulatú daganat alakulhat ki.
A két- és négykomponensű HPV elleni védőoltás mellett már Magyarországon is elérhető a kilenckomponensű vakcina, amely még szélesebb körű védelmet biztosít a HPV okozta rákos megbetegedésekkel szemben.
A méhnyakrák, a szeméremtesti és hüvelyrák, valamint a szemölcsök prevenciója mellett már a premalignus anális léziók és a végbélnyílás körüli rákok megelőzésére is javasolt az egyik Magyarországon is kapható HPV-ellenes védőoltás 2014 júniusától.
Nem szabad a HPV-diagnosztika kérdését kizárólag a méhnyak daganatos betegségeire szűkíteni, több szakember javasolja a HPV elleni védőoltás indikációs területének további kiterjesztését.
Ha vírus okozta rákokról beszélünk, akkor elsőként kell megemlítenünk a humán papillómavírust (HPV). A méhnyakrák és anogenitális rákok mellett ugyanis ez a vírus okozza a fej-nyaki régió többféle rosszindulatú daganát is, és így összességében a HPV a rákok 5%-áért tehető felelőssé világszerte.
Ma már nyilvánvalónak tűnik, hogy a méhnyakrák kialakulásában a humán papillomavírus (HPV) szerepet játszik. Azonban nem is olyan régen ez az összefüggés nem volt ennyire egyértelmű.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?