hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 8
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-11-09

Gének folyójában élünk: nemcsak baktériumok tudnak genetikai anyagot csereberélni egymással, de gombák és rovarok, vagy algák és csigák is. Az ember is sokféle gént tud kihalászni a közös tárból, illetve egyesek ráerőszakolják magukat.

#2
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-01-15

A szuperbaktériumok  elleni küzdelemről, az evolúció és a tudomány versenyéről ír a Magyar Idők a MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársainak kutatási eredményei apropóján.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2014-04-30

Megfejtették az 1918-ban több tízmillió emberéletet követelő influenzajárvány pusztító erejének rejtélyét amerikai kutatók, akik a vírus eredetére keresték a választ.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2013-11-21

Génterápiával gyógyították meg két kutya vérzékenységét amerikai orvosok. A kísérleti kezelés után két évvel az állatok még mindig tünetmentesek.

#5
Medical Online
2011-02-24

Ma már nem lineárisnak képzeljük az evolúció folyamatát, tudjuk, hogy gének nemcsak szülőtől gyermekhez jutnak, de horizontálisan, különböző fajok között is közlekedhetnek. 

#6
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2011-02-16

Bár ma már tudjuk, hogy a gének nemcsak szülőről gyermekre, de különböző fajok között is közlekedhetnek, mégis meglepő, hogy baktériumok képesek örökítőanyagot szerezni az általuk megfertőzött embertől. Kutatók 14 Neisseria gonorrhoeae baktérium DNS-sorrendjét határozták meg, közülük 3-ban találtak emberi genetikai anyaggal megegyező bázissorrendet. Valószínű, hogy a baktérium így alkalmazkodik a megfertőzendő személy immunrendszeréhez.

#7
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-06-19

A H1N1 influenza vírusa terjed sertésekben is Hongkongban, és géneket cserél más vírusokkal – közölték kutatók a Science-ben.

#8
Medical Tribune III. évf.20. szám
Medical Online
2005-10-01
Virulens vírusok Az emberiséget fenyegető, újonnan megjelenő vírusbetegségek legnagyobb részét a világ rejtett zugaiból hurcolja magával az ember, ahol megzavar olyan természeti gócokat, amelyekben vírusok, baktériumok, gombák, rovarok, férgek, növények és állatok évezredek óta élnek együtt. Ugyancsak az emberi tevékenység nyomán lehetséges az „új” vírusok másik fajta terjedése: az utazások, az erdőirtás vagy más ipari tevékenység rákényszerítheti az állatokat és a rovarokat, hogy elhagyják eredeti élőhelyeiket, és velük együtt a kórokozók is megjelennek az emberlakta területeken.A gazdaváltás következtében az állatok vírusai átkerülnek az emberre. Ennek géncsere vagy rekombináció, esetleg mutáció a genetikai oka.De gazdaváltás bekövetkezhet az emberek helytelen magatartása nyomán is. Az AIDS, valamint a SARS (súlyos akut respiratorikus szindróma, azaz severe acute respiratory syndrome) is úgy került át többször az emberekre, hogy nyersen vagy rosszul hőkezelve ették meg a fertőzött állatok húsát. Itt felmerül az a lehetőség is, hogy egyesek a hús feldolgozása során fertőződnek meg.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?