A krónikus vesebetegség (KVB) becsült prevalenciájának aránya világszerte a népesség 12-15%-a, Magyarországon a KVB-s betegek száma mintegy 1,5 millióra tehető.
A ritka betegség tárgyalásakor érintjük az epidemiológiai adatokat, a kóroktanban elért előrelépéseket, a tünettant, illetve a diagnosztikát, végezetül pedig a kimenetelt érdemben befolyásoló legújabb (mint például IL-6 elleni, anti-CD20 antitestek) terápiás lehetőségeket.
Az elmúlt két évtizedben a vesebetegség világszerte népegészségügyi problémává vált. A vesebetegség felismerése jelentősen csökkentheti a betegek fokozott halálozásáért felelős kardiovaszkuláris betegségek súlyosságát is.
A pontos szűrés és időben elkezdett kisdózisú acetilszalicilsav-kezelés akár negyedére csökkentheti a preeclampsia kialakulásának esélyét, írja a PharmaOnline.
Egyre nagyobb igény mutatkozik a kemény végpontú vizsgálatokra, különösen azokon a területeken, ahol már jól bevezetett terápiák léteznek – írja a PharmaOnline.
A családorvos szerepe az idült vesebetegség ellátásában A családorvos szerepe az idült vesebetegség ellátásában
Medical Online >> Rovatok >> továbbképzés
2011-11-28
Az elmúlt közel egy évtized bebizonyította, hogy indokolt volt az idült vesebetegség (chronic kidney disease, CKD) fogalmának megalkotása 2002-ben. A National Kidney Foundation ajánlása mára világszerte elfogadottá vált, jelentős hatással volt a klinikai gyakorlatra.
Egy egyszerű
tesztcsíkos vizsgálattal, amely kimutatja a fehérjét a vizeletben, meg lehet
tudni, hogy kik a veseelégtelenség szempontjából veszélyeztetett személyek – és emellett ez a teszt a létező
legolcsóbb vizsgálat.
A British Medical Journal (BMJ); a Lancet; a Journal of the American Medical Association (JAMA) és a New England Journal of Medicine (NEJM) aktuális számainak tartalmából ajánljuk.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?