Charles Darwin 40 éven át szenvedett titokzatos betegségtől, amelyet hosszú hányásos időszakok, hasi fájdalom, fejfájás, koncentrálási nehézség, súlyos fáradtságérzés, bőr- és nyálkahártyatünetek, az immunrendszer működészavara és depresszió jellemeztek.
Az utóbbi években az antibiotikum-rezisztencia növekedése miatt egyre nagyobb gondot jelent a Helicobacter pylori eradikációja, közli a Medical Tribune alapján a PharmaOnline.
A krónikus hasmenések egyik fajtája a gyakran csak szövettani eltérést mutató mikroszkópos colitis (MC). Az ép nyálkahártya mellett vett colonbiopszia javíthatja a jelenleg aluldiagnosztizált betegség felismerési arányát.
Lombikban és állatokban is képes mellékhatások nélkül elpusztítani a HIV-fertőzött T-limfocitákat és monocitákat a HIV-1 külső burkának glikoprotein 41 nevű fehérjéje elleni, radioaktív izotópot is tartalmazó antitest – számoltak be a New York-i Albert Einstein College of Medicine kutatói. Immunhiányos egerek lépébe HIV-fertőzött mononukleáris sejteket juttattak, majd az állatok egy órával később injekció formájában megkapták a bizmut 213-as vagy a rénium 188-as radioaktív izotópját tartalmazó antitesteket. A dózistól függően szinte az összes fertőzött sejt elpusztult. Hasonlóan kedvező eredményre jutottak akkor is, ha a rágcsálókat humán timuszsejtekkel fertőzték. A HIV-fertőzés kezelésére azért tűnik különösen alkalmasnak a radio-immunterápia, mert a célsejtek – a vírus szaporodásának helyszínéül szolgáló fehérvérsejtek – az emberi szervezet leginkább sugárérzékeny sejtjei közé tartoznak. A kutatók szerint a módszer elsősorban közvetlenül fertőződés után, illetve a vírus multidrugrezisztens típusa ellen lehet hatékony, de az antiretrovirális kezelés kiegészítéseképpen is szóba jöhet.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?