„A legfontosabb cél, hogy a gyakorló orvosok megértsék a biohasonlóság koncepcióját” – vélte dr. Szökő Éva professzor a Medical Tribune számára adott interjújában.
A biomarkerek fejlődése, a klinikai farmakológia terén várható előrelépések, a kezelési célpontok kibővülése nagyot lendít majd a gyulladásos bélbetegségben szenvedők ellátásának napi gyakorlatán.
Bár a biológiai gyógyszerek árának kézben tartása régi vágya az egészségpolitikának, a mikéntre választ kereső, kimerítő szakmai konzultációsorozat végére most sikerült pontot tenni.
Dankó Dávid, Frang Géza Attila,Girbicz Nikolett és dr. Molnár Márk Péter : Alternatívák a biohasonló gyógyszerek fenntartható közfinanszírozási rendszerére c. tanulmányának kiindulópontja, hogy bár farmakológiai sajátosságaikból adódóan a bioszimiler gyógyszerek terápiásan egyenértékűek az originális készítménnyel, azzal nem bioegyenértékűek, tehát automatikusan nem helyettesíthetők. Emiatt a biohasonló gyógyszerek támogatási rendszerét úgy kell kialakítani, hogy szakmailag indokolt esetekben előtérbe kerüljön a költséghatékony gyógyszerek használata, de tisztán pénzügyi okokból az orvos ne kényszerüljön készítményváltásra.
Az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága egy új „klasztert” állított fel a bioszimiler gyógyszerek területén.
Bár a hatóanyagok számát tekintve a gyógyszereknek ma csupán öt százaléka biológiai eredetű, ám a készítményekre jutó gyógyszertámogatás aránya már ma is a kassza 25 százalékára tehető.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?