A Nature Genetics tanulmánya bemutatja, milyen molekuláris mechanizmus áll a biológia egy régi rejtélye hátterében: mi az oka, hogy ugyanazt a génmutációt hordozó egyének különböző súlyosságú betegségtől szenvednek.
A kromoszómák immunműködést is érintő öregedéséről számol be a Journal of Experimental Medicine tanulmánya, míg a Nature Communications cikke megmagyarázza, miért nem képes a természetes szelekció eltávolítani többszáz betegségokozó mutációt a humán hisztokompatibilitási rendszerből.
Az egyes tulajdonságokat, betegségeket nem egy maroknyi gén kontrollálja, hanem valójában szinte mindegyik gén mindent befolyásol a szervezetünkben. A „poligénes betegségek” helyett inkább az „omnigénes betegség”, illetve tulajdonság kifejezés használatát javasolja a jövőben a Cell cikke.
Kezdődnek a klinikai vizsgálatok és a nem várt problémák a sokat ígérő CRISPR-Cas9 géneditáló eszközzel. A betegségokozó hibák in vivo kijavítása mellett meglepően sok szándékolatlan mutációt találtak a kísérleti állatokban a Nature Methods tanulmányának szerzői.
Az antibiotikum-rezisztens baktériumok 450 millió éve alakulhattak ki, jóval a dinoszauruszok előtt. Azóta tömeges kihalásokat éltek túl, ami a kórházi szuperbaktériumok eddigi elpusztíthatatlanságát is megmagyarázza, de ennek most vége szakadhat, írja a Cell tanulmánya.
A személyre szabott terápiás döntéstámogatás módszerét az akut myeloid leukémia példáján ismerteti a Nature Genetics tanulmánya, azonban a módszer valamennyi rákféleség esetében alkalmazható.
A protein-aggreagátumoknak, amelyekről eddig úgy gondolkoztunk, hogy neurodegeneratív betegségek okozói, fontos élettani funkcióik vannak: fenntartják a hosszú távú memóriát, és védik a sejteket az öregedés ellen.
Mi az oka annak, hogy egyes mutációk betegséget váltanak ki az egyik genomban, míg jótékony a hatásuk egy másik szervezetben? A magyarázattal szolgáló Nature-cikk felhívja a figyelmet arra, hogy a genom alapvető tulajdonsága a komplexitás.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?