A pszichiátria magyar és nemzetközi szervezetei konzekvensen igyekeznek tájékoztatni a közvéleményt és az egészségügyi hatóságokat a depressziós zavarok egyre növekvő jelentőségéről. 2005 és 2015 között Európában a depresszióval élő emberek száma 18%-kal nőtt, 2030-ra pedig a fejlett országokban az elmúlt évtizedek trendjeit alapul véve a legnagyobb betegségterhet okozó állapottá fejlődik.
Európa-szerte nálunk él a legtöbb elhízott. A betegség kezelésének öt pillére a diéta, a magatartás-/életmód-terápia, a mozgás, a gyógyszer, valamint a műtéti megoldás. A legfontosabb azonban annak szem előtt tartása, hogy sikeres és tartós súlycsökkentő programot csak a beteggel való együttműködésben lehet elérni.
A multimorbiditás az idült, progresszivitásra hajlamos betegségek mellett több kórfolyamatból kialakuló komplex geriátriai szindrómákat is magában foglal – ilyen geriátriai szindróma a sarcopenia és az esendőségi szindróma (frailty).
Egy tanulmány olyan biológiai folyamatot ír le, amely szerint az álmatlanság kezelésére használt gyógyszerek hatásosak lehetne a függőséget okozó szerek iránti sóvárgás leküzdésében.
Magyarországon az alkoholfüggők igen csekély százaléka jelenik meg az ellátórendszerben, mivel hiányzik a kezelés szükségességére irányuló belátás, illetve elszánás. Szükség van a kezelés külöböző színtereinek jövőbeli összehangolására.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?