A rheumatoid arthritis (RA) több szervet érintő, krónikus, autoimmun kórkép, melyet szimmetrikus, sokízületi gyulladás jellemez. Felismerésében segít a reggeli ízületi merevség, valamint az általános gyulladást jelző laboratóriumi paraméterek, mint a C-reaktív protein (CRP) és bizonyos autoantitestek, az anticiklikus citrulinált peptid (anti-CCP) és a rheumatoid faktor emelkedett szérumszintje.
Eddig nem volt tudományos elképzelés arról, mi lehet az oka a fizikai aktivitás agyra gyakorolt jótékony hatásának. A Trends in Neurosciences tanulmánya szerint a mozgás–agy-kapcsolat erőssége vadászó–gyűjtögető múltunkból származhat. Az elmélet gyakorlati alkalmazása segíthet az egészségesebb öregedésben.
Az American Cancer Society kutatói által vezetett vizsgálat megállapításai szerint az orvos–beteg-találkozások alkalmával érdemes rutinszerűen foglalkozni a fizikai aktivitás kérdéseivel. A szakemberek tanácsot is adnak, hogyan lehet a mozgástervet a beteggel közösen felépíteni és végrehajtását monitorozni.
A testmozgás akkor is jelentős pozitív hatással bír a kardiovaszkuláris megbetegedésre és a diabéteszre, illetőleg ezen kórképek megelőzésére, ha mennyisége nem éri el az ajánlott minimumértéket. A Diabetologiaés a Journal of Cardiopulmonary Rehabilitation and Prevention cikkei a kevésbé fittek által elérhető előnyt is bemutatják.
Azok a kardiovaszkuláris betegek, akik legalább az ajánlott mozgásmennyiség minimumát teljesítik, évente több mint 2500 dollárnyi egészségügyi ellátási költséget spórolnak meg, írja a Journal of the American Heart Association egy tanulmánya.
A radioterápia és a rákellenes gyógyszerek kardiovaszkuláris mellékhatásainak megelőzésével és kezelésével, a ráktúlélők utánkövetésével kapcsolatos irányelveket jelentetett meg az Európai Kardiológus Társaság.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?