Hiába alakult át a tudományos élet, a nagy felismerések születése a Nobel-díj alapítása óta, az egyre növekvő nyomás ellenére sem változtatnának a díj odaítélésének rendszerén – írja az SG.hu.
Ma is vannak Magyarországon olyan tudósok, akik a legnagyobb elismerésnek örvendenek a világban – mondja a Magyar Hírlapnak adott interjúban Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
Alighogy napvilágot láttak a hírek arról, hogy a genfi részecskefizikai központ munkatársainak sikerült nyakon csípniük az „isteni” részecskét, a bozonból a pesti flaszteren már bozont lett, és szinte mindenki tudott valamit a felfedezésről – írja a Népszabadság.
A Genf melletti Nagy Hadronütköztetőben (LHC) szinte teljes bizonyossággal sikerült igazolni az elemi részecskék tömegéért felelős, megjósolt, de eddig még ki nem mutatott Higgs-bozon létezését.
A tudomány világában, akárcsak a gazdaság és a politika terén 2011 kaotikus év volt, aminek hatásai évtizedek múlva is visszaköszönnek – írja az sg.hu.
Néhány hónap múlva megkezdődnek a fizikai kísérletek a világ vadonatúj, legnagyobb részecskegyorsítójánál a genfi részecskefizikai kutatóközpontban, a CERN-ben. Ez a hatalmas berendezés az utóbbi évtizedek legnagyobb alapkutatási célú tudományos beruházása, a kutatók egy eddig elérhetetlen energiatartományban elemezhetik az anyag legelemibb alkotóelemei közti folyamatokat és feltárulhat a világegyetem történetének kezdeti szakasza is.
Az első részecskesugár szeptember 10-én indul el a Genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezetben (CERN), a világ legnagyobb proton-proton és nehézion ütközőnyalábos gyorsítójában a Nagy Hadronütköztetőben (LHC - Large Hadron Collider). Az új 27 kilométer hosszú részecskegyorsító segítségével eddig kivitelezhetetlen kísérleteket lehet elvégezni. A tudósok megosztottak, hogy a rendszer üzembe helyezése biztonságos-e.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?