A végpontok megválasztásának és lemérésének a kérdésköre milliónyi probléma, félreértés, félrevezetés forrása az orvosi vizsgálatokban. Jelen cikk témája nagyon erősen kötődik a kemény és helyettesítő végpontok problémájához, úgyhogy érdemes először az ehhez kapcsolódó általános ismeretek felelevenítésével kezdenünk a tárgyalást [1].
Ausztrál kutatók olyan diagnosztikai módszert fejlesztettek ki, mellyel a korábbinál nagyobb pontossággal mutathatók ki a vérből az áttéteket okozó keringő tumorsejtek.
Az amerikai FDA 2009 decemberében hagyta jóvá a daVinci sebészeti robot fej-nyaki, tumorsebészeti alkalmazásának különböző technikáit. Azóta a transzorális robotasszisztált sebészet széles körben elterjedt mint minimál-invazív onkológiai modalitás.
Az emlőrák nem egységes kórkép, több jól elkülöníthető altípusa van. Közülük különösen rosszindulatúak a HER2-pozitív daganatok, melyek a korai emlőrákos esetek közel egyötödét teszik ki. Az ilyen daganatok gyakran távoli áttéteket okoznak, továbbá a halálozási arányuk is kiemelkedően magas.
Jelentős tudományos haladás történt az onkolitikus vírusokkal kapcsolatosan az elmúlt években, aminek következtében megindult a klinikai transzláció is, és az FDA tavaly év végén befogadta az első ilyen típusú terápiát. A British Journal of Cancer cikke áttekinti a közeljövő lehetőségeit és kihívásait.
A kemoterápia következtében kialakuló chemo-brain monitorozására fejlesztettek ki módszert kanadai kutatók, míg holland onkológusok kimutatták, hogy a testedzés csökkenti a kezelés mellékhatásait az emlőrákos nők körében.
A The BMJ tematikus összeállításban foglalkozik a szűrővizsgálatok és diagnosztikus tesztek használata miatti felesleges diagnózisokkal és kárt okozó kezelésekkel.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?