Tovább zúdul az egészségügyi lavina, hiszen nemhogy megoldások nem születtek a problémákra, hanem azok száma csak gyarapodott – írja legfrissebb elemzésében az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA).
Ahhoz nem fér kétség, hogy az államosítás ilyen hullámával mostanában nem találkozhattunk, ahogyan az orvoselvándorlás is most ér csúcsára, és az a jónak nem mondható gyakorlat sem változott, hogy az országjárás eredményeit a műsorvezető is csak titkon láthatja...
Az egészségügyi államtitkárság sikere és kudarca Szócska Miklós államtitkár jövőbeni kommunikációs teljesítményének függvénye – írja a 2012-es évről szóló elemzésében az IDEA.
Több ponton akadozik a kommunikáció Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és más kormányzati szereplők között. Az IDEA elemzése az egymásnak ellentmondó kormányzati intézkedéseket vizsgálja.
Közel fél éve már, hogy hosszas egyeztetés után az egészségügyért felelős államtitkárság kiadta a Semmelweis Terv szakmai koncepcióját. Az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) alábbi elemzésében számot vet Szócska Miklós közvélemény által felemásnak értékelt államtitkári tevékenységével, a Semmelweis Terv ígéreteinek, valamint a tényleges fejlemények tükrében.
Mi az átalakítás, illetve annak kivitelezése mögötti üzenet? Egyrészt a lojalitás ex post kiprovokálása az esetleges engedetlenség szankcionálásának kilátásba helyezésével. Mit mond Szócska Miklós? Az az intézményvezető, aki akadályozza a Semmelweis Tervben amúgy nem szereplő, az önkormányzati törvény módosításának alakítgatása közben felvetett államosítást, annak nagy valószínűséggel távoznia „kell”.
Rövid távon az erős kezű központi irányítással nyerhet az egészségügyi szektor, amennyiben ez a racionalizálást jelenti, hosszabb távon azonban meg kell maradnia a helyi hatásköröknek, minisztériumi szinten pedig erős szabályozói szerepnek kell érvényre jutnia - állapítja meg egyebek között az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) legújabb elemzése.
Pénteken egyéni képviselői indítvány formájában benyújtották a Parlamentnek a népegészségügyi termékdíjról szóló törvénytervezetet, amely a gyorsított eljárás eredményeként már szeptember elsejétől hatályba lépne. A szakértők szerint viszont a korábban tervezett 20-40 milliárd helyett az egészségügynek legfeljebb 15 milliárdos többletet bevételt eredményezhet az új adófajta.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?