hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.
hirdetés

Tari Annamária: Az okos eszközök maradjanak csak eszközök

A 21. századot akkor tudjuk jól végigcsinálni, ha újra elsajátítjuk és képesek vagyunk élvezni az analóg képességeket is – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tari Annamária.

Vannak hatalmas előnyei a digitális létezésnek, de úgy kell kialakítani az életünket, hogy a hátrányok háttérbe szoruljanak, és az előnyök kerekedjenek fölül. Tari Annamária szerinte ehhez arra van szükség, hogy az okoseszközök valóban csak eszközök maradjanak.

A pszichoanalitikus az InfoRádió Aréna című műsorában arról beszélt, hogy az online életteret érdemes szabályozni, és az offline életteret kell fajsúlyosabbá, hangsúlyosabbá tenni. "Ha a családi kommunikáció döntően analóg és jól működik, tehát valamelyest koncentrált és érzelmeket megmutató, érzelmeket lehetővé tevő rendszer, akkor az nagyon nagy lépés afelé, hogy mondjuk egy tinédzser is elmondja, hogy mi éri őt az online térben, és főképp hogy hinni kezdjen a szüleinek, akik tudnak érvelni a valóság mellett" – mondta a szakember.

Tari Annamária szerint azt is meg kellene érteni ahhoz, hogy az okoseszköz a helyére kerüljön, hogy az nem jelent még semmit, ha bizonyos applikációk segítenek dolgokat elvégezni. Az online lehetőség szerinte egy olyan illúzió, amelyik elfedi azt a valóságot, amit aztán nagy csalódások közepette lehet felfedezni.

Tari Annamária szerint 30 éves kor alatt csak nagyon tudatos és felkészült embereknek szabadna engedélyezni a mesterséges intelligencia használatát. A pszichoanalitikus azt mondta, arra nagyon kell vigyázni, hogy most, a XXI. században mennyire vagyunk következetesek és tudatosak. Az új könyve, amelynek Hol a boldogság mostanában? a címe, éppen arról szól, hogy ha eddig az információs kor technológiai eszközei csábítók voltak, akkor most a mesterséges intelligencia még inkább csábít egy olyan irányba, ahol könnyebbnek látszanak a dolgok, mint a valóságban. "Nem gondolom, hogy jól járunk akkor, ha elhisszük, hogy jót tesz mondjuk egy tinédzsernek vagy huszonévesnek, ha valamely nagy nyelvi modell vagy mesterségesintelligencia-alkalmazás segít neki gondolkodni, mert nem neki segít gondolkodni, hanem helyette gondolkodik.

A teljes információ hanganyaggal

(forrás: InfoRádió)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!