Európában egyedülálló az időseket segítő Gondosóra program
Egész Európában nincs olyan jólléti intézkedésre példa, mint a Magyarországon bevezetett, időseket segítő Gondosóra program, mondta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
Fülöp Attila elmondta, hogy a kormány által tavaly elindított Gondosóra programot négy év alatt fokozatosan építik ki. Minden 65 év feletti magyar állampolgár, aki regisztrál a gondosora.hu oldalon, kaphat egy ingyenes, nyakban vagy karon hordható jelzőkészüléket, amely összeköti az éjjel-nappal az egész országból elérhető diszpécserszolgálattal. Ha valami baj történik, a készülék jelez a diszpécsereknek, akik felveszik a kapcsolatot az idős emberrel, valamint a megadott kontaktszemélyekkel, vagyis a családtagokkal, esetleg a szomszéddal. Abban az esetben, ha azonnali beavatkozásra van szükség, a diszpécser jelzést ad a mentőknek vagy a katasztrófavédelemnek.
A szolgáltatás nem helyettesíti a 112-es segélyhívót, inkább a szociális biztonságra helyezi a hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy akkor is fel lehet hívni a diszpécsert, ha valaki nem találja a kulcsait vagy otthon elesik és nem éri el a mobiltelefont.
A program indulásától eltelt háromnegyed év alatt mintegy 900 egészségügyi jelzés érkezett a készüléken keresztül. "Hosszú távon az a célunk, hogy ne hagyjuk ki a digitális fejlődésnek azt a lehetőségét, amely az idősgondozásban is hasznosítható", mondta az államtitkár, hozzátéve: szociális biztonságot, kapcsolati biztonságot szeretnének nyújtani az időseknek ennek az eszköznek a felhasználásával.