Új megközelítés a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében
A PharmaOnline szerint az adipszin nevű molekula védelmet nyújt a hasnyálmirigy béta-sejtjei számára, amelyek 2-es típusú cukorbetegségben funkciójukat vesztik, illetve elpusztulnak.
A Weill Cornell Medicine és a New York Presbiterian intézetek közös kutatócsoportja a Nature Medicine folyóiratban publikált cikkében arról számolt be, hogy új megközelítést találtak a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére, mivel az általuk leírt mechanizmus védelmet nyújt a betegségben elpusztuló béta-sejtek számára.
A cikk rövid összefoglalója (abstract) az alábbi linken érhető el: Nicolás Gómez-Banoy et al, Adipsin preserves beta cells in diabetic mice and associates with protection from type 2 diabetes in humans, Nature Medicine (2019).
A 2-es típusú cukorbetegség fő patológiai oka, hogy a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeinek funkciója fokozatosan romlik, majd a sejtek pusztulni kezdenek. Az Egyesült Államokban jelenleg 30 millió cukorbeteg él, 95%-uk 2-es típusú diabéteszben szenved, írja a PharmaOnline.
A rendelkezésre álló szerek több mellékhatással rendelkeznek, melyek közül az egyik leginkább problematikus, hogy képesek túlságosan lecsökkenteni a vércukorszintet. Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a zsírszövetek által termelt adipszin védő hatással rendelkezik a béta-sejtek tekintetében, ezért a kutatók állati modellszervezetekben 2-es típusú cukorbetegséget idéztek elő, majd vizsgálták a megnövelt adipszinszint hatását. Az eredmények szerint a megemelkedett adipszinszint hosszú távon igen előnyös hatásokkal járt: segítette a vércukorkontrollt, emelte az inzulinszintet, és megakadályozta a béta-sejtek pusztulását.
Egy másik vizsgálatban azt figyelték meg, hogy az adipszin egy C3a nevű molekulát aktivál. A C3a a DUSP26 nevű enzim aktivitását gátolja, és amikor kísérleti egerekben a kutatók szuppresszálták a DUSP26 enzimet, ismét pozitív hatásokról számoltak be: a béta-sejtek egészségesebbek lettek, ami segítette az inzulin szekrécióját. Az eredmények ellenőrzése céljából az intézetekben több mint 5000 betegnél mérték a vérben található adipszin szintjét, és megállapították, hogy magas szint esetén a cukorbetegség megjelenésének kockázata körülbelül 50%-kal kisebb, mint alacsony adipszinszint mellett.