Szemvizsgálattal az amputáció megelőzéséért
A cukorbetegséggel 50 százalékban együtt járó idegrost-károsodás hamarosan egy non-invazív vizsgálattal kiszűrhető lesz.
Wendy Zukerman a New Scientistben bemutatja Nathan Efron és kollégái eredményeit, amelyekről a kutatók március utolsó hetében számoltak be a Csendes-óceáni Oftalmológiai Akadémia kongresszusán, Ausztráliában.
Jelenleg az idegek károsodását szövetbiopszia révén tudjuk kimutatni; a kísérleti módszerrel Efron és munkatársai a kornea – a szervezet legsűrűbben beidegzett szövete - idegeit vizsgálják, amihez elég beletekinteni a szembe konfokális mikroszkóppal.
Mindehhez azt a régi dogmát kellett figyelmen kívül hagyniuk, miszerint a diabétesz csak a perifériás idegeket károsítja. Kiderült: az idegrost-károsodást szenvedett cukorbetegek szaruhártyája átlagosan kisebb sűrűségben tartalmaz idegrostokat és ezek rövidebbek, mint az egészséges emberek korneájában lévők. A kutatócsoport egy tagja számítógépes programot fejlesztett ki, amely összehasonlítja az egészségesek és a különböző súlyosságú diabéteszben szenvedők centrális szaruhártyájának képeit, segítségével előre jelezhető a súlyos idegkárosodás kialakulása, így lehetőség nyílik a beavatkozásra, az esetleges amputáció megelőzésére. A módszert már számos kórházban használják.