Szaruhártyabank jött létre Pécsett
A szaruhártya-transzplantációra váró betegek gyorsabb ellátását szolgáló, a szaruhártyaszövet-adományok gyűjtésére, feldolgozására, tárolására és elosztására szakosodott intézményt hoztak létre a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szemészeti klinikáján.
A Dél-Dunántúl egymillió lakosát szolgáló PTE Klinikai Központ Szemészeti Klinikáján átadott Cornea Bank, azaz szaruhártyabank működésével jelentősen csökkenhet a szaruhártya-transzplantációra váró betegek várakozási ideje.
A szaruhártya a szemgolyó elülső, átlátszó védőrétege, amelynek tisztaságát, átláthatóságát veleszületett és szerzett tényezők károsíthatják. Szaruhártya-betegségekben, -sérülésekben vagy egyéb, a szaruhártyát érintő látáskárosító állapotokban szenvedő betegeknek a látás helyreállításában vagy javításában a gyógyuláshoz szaruhártya-transzplantációra van szükségük, ismertették. Kitértek arra, hogy az összetett sebészi eljárás során a károsodott vagy beteg szaruhártyát részben vagy teljes egészében eltávolítják, és egészséges donor-szaruhártyaszövettel helyettesítik.
A szaruhártya-átültetés az egyik legsikeresebb transzplantációs eljárás a világon. Magyarországon évente néhány száz ilyen műtétet végeznek el, ugyanakkor jóval több beavatkozásra lenne szükség. A szaruhártyaszövet-adományok gyűjtésére, feldolgozására, tárolására és elosztására specializálódott szaruhártyabankok célja, hogy kiváló minőségű corneaszövetet biztosítanak azon betegeknek, akik szaruhártya-átültetésre szorulnak.
A pécsi intézmény a legmodernebb technológiákkal felszerelve teszi lehetővé a szövetek precíz feldolgozását, értékelését és tárolását, ezzel is biztosítva a maximális betegbiztonságot és műtéti hatékonyságot. Az intézmény által biztosított szövetek révén pedig javulhatnak a transzplantációk eredményei, közölte az egyetem.
A szaruhártyabankot csütörtök délelőtt adta át ünnepélyes keretek között Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke és Csutak Adrienne, a PTE KK Szemészeti Klinika igazgatója.