hirdetés
2025. július. 25., péntek - Kristóf, Jakab.
hirdetés

Gyógyítás

Süketséget okozhat az antibiotikum

Halláskárosodást vagy akár süketséget is okozhat az aminoglikoziddal végzett antibiotikumos kezelés az arra fogékony koraszülötteknél – állapították meg brit kutatók. A szigetországban hetente egy gyermek emiatt veszíti el a hallását.

Mellékhatásként halláskárosodást vagy akár süketséget okozhatnak az aminoglikozidok, azok az erős antibiotikumok, amelyekkel a koraszülött csecsemőket is gyakran kezelik – állapították meg a londoni Institute of Child Health kutatói. A szakértők szerint ennek oka egy génváltozat, amely átlagosan ötszáz gyermek közül egy szervezetében van jelen.

Nagy-Britanniában évente körülbelül 20 ezer koraszülöttet kezelnek aminoglikozidokkal, de sok rákos vagy más krónikus betegségben szenvedő gyerek és felnőtt is kap ezekből a szerekből.

„Minden érintett gyerek tartósan megsüketült, és lehetséges, hogy még többnél alakult ki kisebb mértékű halláskárosodás, amire nem figyeltek fel az orvosok. A szerek a felnőttekre is hatással lehetnek: ha a szervezetben ott a mutáció, és a páciens ilyen antibiotikumot kap, a hatás gyors és szélsőséges” – írta a New England Medical Journalban megjelent levelében a kutatás vezetője, Maria Bitner-Glindzicz.

A szakértő szerint szűrővizsgálatot kellene végezni azoknál a gyerekeknél, akiknek aminoglikozid-kezelésre lenne szükségük, hogy kivédhetők legyenek a szerek mellékhatásai. Mivel azonban a legtöbb esetben erre nincs idő, mert azonnal meg kell kezdeni az antibiotikum kúrát, Maria Bitner-Glindzicz azt javasolja, hogy a magzatoknál még az anyaméhben végezzék el a tesztet.

„Eddig is ismert volt, hogy az aminoglikozidok mellékhatásként halláskárosodást okozhatnak, ám, ha az orvosok egy koraszülöttnél találkoztak ilyen tünettel, hajlamosak voltak azt annak tuladjonítani, hogy a csecsemő idő előtt jött világra vagy, hogy túl nagy dózisban kapta az antibiotikumont. Most már tudjuk, hogy ennek oka genetikai fogékonyság, és hogy ötszázból egy gyermeket érint” – fűzte hozzá a kutató.

InfoRádió

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés