Minden második kórházi ágy üres Magyarországon
Összességében minden ágyszám annyit ér, amennyi korszerű eszköz, műszer van mellette, s amilyen a karbantartás, az ellátás, írja a Weborvos.
Magyarországon a betegellátás erősen kórházközpontú, bár az Európai Unióban (EU) nem nálunk van a legtöbb kórházi ágy, hanem Bulgáriában az Eurostat adatai szerint. Az Európai Unió Statisztikai Hivatala kiemelte, hogy az elmúlt években az EU-ban valamelyest csökkent a kórházi ágyak száma, írja a lap.
A legutóbb publikált adatok szerint a magyarországi kórházakban 58 százalékos kihasználtsággal működnek a kórházi ágyak – mondta az Economxnak Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) volt elnöke, hozzátéve: minden második kórházi ágy üres. Ennek az oka egyrészt, hogy megváltozott a technológia, hiszen egyre több olyan betegség van, amihez nem kell a beteget napokig kórházban fektetni, mert egy nap alatt megoldható sok probléma az egynapos sebészeteken. Az ágyak ott felejtődtek az intézményekben, mert régen az volt a fontos, hogy a főorvosnak vagy a megyének hány kórházi ágya van. Az egészségügyi szakpolitika pedig nem mer ezekhez az ágyakhoz hozzányúlni.
Nem kell kórházakat bezárni, de telephelyeket igen, fogalmazott a MOK korábbi elnöke. Szerkezetváltásra van szükség, sokkal kevesebb aktív kell és az idősödő társadalom miatt az ápolási vagy krónikus betegellátásra kellene helyezni a hangsúlyt.
„Nem az ágyszám a lényeg” – reagált Kökény Mihály az Eurostat friss adatsorára, amelyből az derül ki, hogy Magyarországon a százezer lakosra vetített kórházi ágyak száma meghaladja az uniós átlagot, ebben az összevetésben ötödikek vagyunk. A korábbi egészségügyi miniszter szerint kevesebb kórházi ágyra van szükség a mai technológiák birtokában, amikor a legtöbb műtéthez rövidebb ápolási idő kell, amikor nagyon sok műtétet el lehet végezni endoszkópos megoldással, amikor elterjedtek az egynapos ellátások – nálunk azonban közbeszólt a kórházi lobbi, mondta el a hirklikk.hu-nak.
Összességében minden ágyszám annyit ér, amennyi korszerű eszköz, műszer van mellette, s amilyen a karbantartás, az ellátás. Hiába van elegendő kórházi ágy, ha nyolcvanra jut egyetlen nővér – hozott fel egy példát a szakember. Kellő körültekintéssel a kórházi kapacitásokat lehetne csökkenteni, de nem úgy, hogy kivonulunk, hanem úgy, hogy hozzáteszünk – más szóval, a megmaradó kapacitásokra sokkal több pénzt kell a kormánynak fordítania, hogy tisztességesen rendbe lehessen hozni az intézményeket, növelni lehessen a dologi kiadásokat, megakadályozni a kórházak eladósodását. Növelni kellene a járóbeteg kasszát, és akkor megszűnnének a várólisták is – prognosztizálta.
