hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés
hirdetés

Ritka, de halálos

Légszomjkampány címmel szervezett programot a ritka betegségek világnapján a Tüdőér Egylet a budapesti Vörösmarty téren a súlyos tüdőbetegség, a pulmonális hipertónia ismertségének növelése érdekében.    

Az esemény megszervezésével az egylet célja, hogy egy olyan ritka tüdőbetegségre irányítsa a figyelmet, amely 1 millió emberből ugyan csak körülbelül 52 főt érint, ám súlyos esetben szívelégtelenséghez és végül halálhoz is vezethet. A Légszomjkampány Európa-szerte február 29-én indult útjára, Budapesten a Tüdőér Egylet, az érintett betegek érdekvédelmi szervezete irányította az akciót. Az akció során szerdán a Vörösmarty téren úgynevezett hatperces járásteszten vehettek részt beteg és egészséges emberek egyaránt. Mindenki a saját tempójában, saját erejéhez mérten teljesíthette a hat perces sétát, majd a szakemberek méréseket végeztek, s tájékoztatták az állapotáról.

A pulmonális hipertónia (PH) progresszív és halálos betegség, amely hatással van a szívre és a tüdőre. A tüdő artériájában lévő vérnyomás nagyságával szokták jellemezni. A betegségnek öt fajtája van, amelyek az ebben szenvedőket személyenként eltérően érintik. A betegséggel élőknek komoly támogatásra van szükségük, mert a kórnak nagy hatása van a mindennapi életre, a lépcsőzésre, sétára vagy akár az öltözködésre is.

A kampány szerdai tájékoztatóján az egyesület elnökhelyettese Karlócai Kristóf, a pulmonális hipertónia szakértője hangsúlyozta, hogy a betegség felismerése az orvosoknak sem könnyű, mert a tünetei rejtettek. Ma a betegeket leginkább szívultrahanggal szűrik, de az artériás PH elkülönítése a betegség egyéb formáitól általában szélesebb körű vizsgálatsorozatot igényel. A gyanús betegeket úgynevezett PAH centrumokban lehet diagnosztizálni, kezelésüket beállítani. A szakember kifejtette, hogy a betegség korai diagnosztizálásával és megfelelő kezelésével akár tünetmentessé is válhat a beteg.

A Légszomjkampány elsődleges célja, hogy csökkenjen a fel nem ismert betegek száma, valamint, hogy növelje a társadalom és az orvosok körében a pulmonális hipertónia ismertségét, így biztosítva a betegek jobb ellátását és a korai, megfelelő diagnózis felállítását.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés