MRI kompatibilis pacemaker- a világon először hazánkban
Magyarországon körülbelül 35 ezer pacemakeres beteg él, túlnyomó többségük 65 évesnél idősebb.
Becslések szerint életük későbbi szakaszában 50-75 százalékuknak lesz szüksége alapbetegsége vagy más betegségei okán MRI (mágneses-rezonancia) vizsgálatra, ami a korábban alkalmazott pacemakerek mellett nem volt lehetséges. Az MRI berendezés által gerjesztett mágneses mezők ugyanis károsíthatják a szívritmust szabályozó beültetett eszközök működését, ily módon veszélyeztethették a betegek biztonságát. Bár több cég is dolgozik már az MRI kompatibilis beültethető pacemakerek kifejlesztésén, ez a felhasznált anyagok változtatása és az eszköz belső strukturális átalakítása révén először az amerikai székhelyű Medtronic cégnek sikerült. A kardiovaszkuláris terápia területén áttörést jelentő technológia 2010. februárja óta hazánkban is elérhető az egész ország területén, mind a 15 (4 fővárosi és 11 vidéki) akkreditált pacemaker centrumban végeznek ilyen beültetést. Az eszközt, amelynek ára körülbelül 40 százalékkal magasabb a korábbi pacemakerekénél, az Országos Egészségpénztár 100 százalékban finanszírozza.
Hazánkban évente közel 5.500 beteg szorul pacemaker beültetésre, közülük az eltelt esztendőben eddig több, mint 200-an már ilyen MRI-kompatibilis eszközt kaptak. A Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában, ahol évente kb. 1 500 pacemakert beültetését végzik, már az MRI kompatibilis pacemakerből is 100-nál többet ültettek be a betegekbe.
A Központ igazgatója, prof. dr. Merkely Béla a MedicalOnline kérdésére elmondta, a 200-250 paraméterében programozható szívritmus szabályozó eszköz beültetése nem bonyolultabb, mint az eddigi pacemakereké, de célszerű, ha az ezen betegek későbbi MRI vizsgálata kardio MRI-vel rendelkező központokban történik, pcemaker beültetésben és programozásban jártas kollega felügyelete mellett, aki a beteget biztonságát ellenőrzi a vizsgálat előtt és után és vizsgálat alatt is folyamatosan követi.
A professzor, aki egyben a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke, hozzátette, az eddig beültetett eszközök teljesítménye mostanra vált szakmailag értékelhetővé, és hamarosan szakmai konszenzust dolgoznak ki a beültetés pontos indikációjára. Arra is felhívta a figyelmet, hogy bár ez az új eszköz ki fogja szorítani az első generációs pacemakereket, azok semmiképp sem tekinthetők "másodosztályúnak", szívritmus szabályozó feladatukat magas minőségben és nagy biztonsággal látják el.