Modern eszköz segíti a melanoma korai felismerését Debrecenben
A korai stádiumú melanomák felismerését a magas rizikójú betegeken segíti egy új eszköz a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikán. A készülékkel a teljes bőrfelület anyajegyeiről precíz pozicionálással készült képek lehetővé teszik a változások követését. Az automatizált, feltérképezésre, elemzésre és rögzítésre alkalmas eszközt az egyetem saját forrásból szerezte be.
A betegség korai felismerését segíti a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika új eszköze, amely a festéksejtes léziók változásának követésére, elemzésére és rögzítésére nyújt korszerű, magas minőségű lehetőséget.
A beépített nagy felbontású kamerával testrégiónként készülő fotófelvételekből az egész bőrfelület feltérképezhető az anyajegyekre vonatkozóan. A készülék szoftvere képes az adott idő múlva megismételt fotófelvételeken lévő anyajegyek korábbi fotókkal történő automatikus összevetésére, ezáltal nagy segítséget nyújt a betegek követésében. Az új vagy változó festéksejtes léziók értékeléséhez a dermatoszkópos monitorozás elengedhetetlen. A készülék nagy felbontású digitális dermatoszkóppal van felszerelve, a különböző időpontokban rögzített képek egymás mellé tehetők, megkönnyítve az összehasonlítást – ismertette Emri Gabriella egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika szakorvosa.
Az időigényes vizsgálatot elsősorban a melanoma szakrendelésen gondozott betegeknél választják, nagyszámú anyajegy, melanoma kórtörténeti adat és egyéb rizikótényezők (vörös hajszín, immunszuppresszió) esetén, mert ezeknél a pácienseknél a teljes test fotó és digitális dermatoszkópos követés kimutathatóan javítja a korai melanoma felismerésének esélyét, miközben csökkenti a feleslegesen elvégzett anyajegy-eltávolítások számát.