Megújult irányelv az SLE diagnosztikájához és kezeléséhez
A szisztémás lupus erythematosus diagnosztikájáról, kezeléséről és gondozásáról című egészségügyi szakmai irányelv fejlesztését az Emberi Erőforrások Minisztériuma koordinálásával az Egészségügyi Szakmai Kollégium Klinikai immunológia és allergológia Tagozata végezte.
- Ígéretes új antitest refrakter szisztémás lupusz kezelésére
- Két legyet egy csapásra, avagy eredményes JAK-gátló-kezelés egy rheumatoid arthritis-szisztémás lupus erythematosus overlap szindrómás betegben
- Szisztémás immunbetegségek pulmonológiai vonatkozásai
- Az SLE diagnosztikája, modern kezelése és gondozása
A szisztémás lupus erythematosus (SLE) több szervet (potenciálisan a bőrt és valamennyi belső szervet) érintő autoimmun betegség. Az SLE betegségben szenvedők aránya százezer lakosra 30–50 fő, ez kb. 3000–5000 beteget jelent Magyarországon és kb. félmillió embert érint Európában. A betegség többnyire a fiatal, fogamzó- és keresőképes fiatal női lakosságot érinti, jellegénél fogva több egészségügyi szakterület együttműködését teszi szükségessé, ezért fontos, hogy a betegek kivizsgálásában és gondozásában résztvevő szakterületek egységes elveket kövessenek az egészségügyi szakmai irányelv ajánlásai révén.
Jelen egészségügyi szakmai irányelv az egységesebb kezelést biztosító, illetve hatékonyabb kontinencia ellátás fizioterápiás modelljét ismerteti. A stressz inkontinencia elsővonalbeli kezelése a kismedencei fizioterápia/medencefenék izomtréning, ami olyan gyógytornász által végzett komplex tevékenység, amely magába foglalja a medencefenék izomzatának célzott mozgásterápiáját, és egyéb fizioterápiás módszereket is. Az ajánlott fizioterápiás eljárások alkalmazásával biztosított az inkontinencia ellátás különböző szintjein megvalósuló együttműködés, és a jól működő terápiás hálózat kiépülésének lehetősége. Az egészségügyi szakmai irányelv célja a stressz inkontinencia megelőzése, gyógyítása, illetve súlyossági fokának csökkentése fizioterápiás módszer alkalmazásával.