Még kutatják a vízallergia pontos okát
Az aquagenic urticaria rendkívül ritka betegség, átlagosan 230 millió emberből csupán egy szenved tőle – írja a Képmás Magazin.
A vízvízallergia a csalánkiütés egy ritka fajtája. Vízzel történő érintkezést követően vörös kiütések jelennek meg a bőrön, ami viszketéssel és égő érzéssel társul, majd a törülközést követően a bőrtünetek 30-60 percen belül halványodni kezdenek.
Előfordul, hogy ugyanilyen allergiás reakció történik akkor, amikor a beteg bőre esővízzel, könnyel, hóval vagy izzadsággal érintkezik, sőt vannak ennél súlyosabb kóresetek is, amikor a beteg vizet inni sem tud, mert a szájával érintkezve az is tüneteket okoz.
Az érintettek számára is léteznek azért olyan italok, amiket tünetmentesen képesek fogyasztani, de hogy miért éppen azt (egyik külföldi beteg esetében például a diétás kóla, egy másiknál a tej vált be), annak még nem tudjuk az okát – magyarázza a Képmás Magazinnak Csiki Árpád háziorvos.
Egyesek úgy vélik, sokkal inkább a vízben előforduló vegyi adalékanyagok, például a klór, okozzák ezt a reakciót, nem pedig magával a vízzel való érintkezés, de ezek csak feltételezések; a kutatók még dolgoznak azon, hogy a vízallergia pontos okát meghatározzák.
Csiki Árpád hozzáteszi, fontos, hogy a vízallergiától szenvedő páciensek bőre a lehető legkevesebbszer érintkezzen vízzel, nyáron viseljenek könnyű ruházatot, és változtassanak az étrendjükön, vagyis mellőzzék a magas víztartalmú élelmiszereket. Egy ilyen életmódváltás azonban nyilvánvalóan komoly odafigyelést igényel, és néha depresszióhoz és vízfóbiához vezethet.