Már elég csak egy kicsit vágni
A közép-európai térségben Magyarországon alkalmazták először a csontba ágyazott hallókészülék műtét továbbfejlesztett eljárását – adta hírül az MTI.
Az OEP támogatásával elvégzett beavatkozásnak köszönhetően jelentősen csökken a műtéti idő, lerövidül a gyógyulási periódus a páciensek számára - mondta el Rovó László, a műtétet a szegedi Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán elvégző orvos az MTI-nek.
Kifejtette: a Baha (bone anchored hearing aid) megoldás a betegnek segíthet a hagyományos eszközökkel eddig nem megfelelően korrigálható hallásvesztéstípusok esetében, így egyes esetekben akár az egyoldali siketség problémáinak megoldásában is.
A pénteki első beavatkozást egy 52 éves nőn végezték el, akin az elmúlt harminc évben több műtétet hajtottak végre egy speciális fülbetegség miatt. Ennek ellenére a páciens az egyik fülére megsüketült, a másikon pedig jelentős halláscsökkenés maradt vissza.
A korábban csak nyugat-európai országokban rendelkezésre álló Baha implantáció az utóbbi években Magyarországon is egyre elterjedtebb módszer. Az új technológiai módosítás lényegesen leegyszerűsíti az implantátum behelyezését, mindemellett várhatóan csökkenti az esetleges szövődmények előfordulásának lehetőségét is - tette hozzá Rovó László.
Az eredeti eljárás komoly beavatkozás volt. Az implantátum behelyezése érdekében egy nagy területen kellett eltávolítani a rendkívül vérzékeny feji lágyrész szöveteket. Az új eljárásban egy 2-4 centiméteres bemetszéssel fel lehet tárni a csontot és a lágyrész elvétele nélkül gyorsan ki lehet alakítani az implantátum ideális helyzetét. Ennek következtében a korábbi 6-8 hét helyett, csupán 6-8 napot kell várni az eszköz használatáig. Emellett, ha rutinszerűvé válik, akkor a műtét mindössze 10-15 percet vesz igénybe, ami akár azt is jelentheti, hogy járóbeteg-ellátásban lehet kezelni a beteget - magyarázta Rovó László, aki szerint évente 150-200 műtétre lenne igény az országban.
A már harminc éve alkalmazott Baha eljárás a világon a legelső csontba ágyazott, beültethető hallássegítő rendszer. A fogászati implantáció tapasztalatai adták svéd tudósoknak az ötletet a Baha rendszer kifejlesztésére. Az eszköz egy a fül mögé, a koponyacsontba épített 3-4 milliméteres titánium belső egységből és az arra csatlakoztatható külső hangfeldolgozóból áll. Az implantátum úgy oldja meg a féloldali siketség problémáját, hogy a koponyacsonton keresztül átvezeti a hangrezgéseket az ép oldalon megfelelően működő fülhöz.