hirdetés
2025. április. 16., szerda - Csongor.
hirdetés

Egy éve operálnak a Da Vinci robottal a Debreceni Egyetemen

Robotsebészet mindenkinek címmel szervezett szimpóziumot a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája a Robotsebészeti Központ tavaly áprilisi indulása óta szerzett tapasztalatokról. A DAB Székházban tartott eseményen a robotasszisztált sebészet helyét, szerepét és eredményeit ismertették a debreceni klinikai gyakorlatban, kiemelve az egyes szakterületek sajátosságait.

Pontosan egy évvel ezelőtt kezdte meg működését a Da Vinci robotasszisztált sebészeti rendszer a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. Használatával kisebb a szövődmények kialakulásának kockázata és gyorsabb a gyógyulási idő. A robotasszisztált technológia a Debreceni Egyetem oktatásfejlesztési RRF pályázatának eredményeként, a DE Klinikai Központ anyagi hozzájárulásával került az intézménybe, beszerzése a Debreceni Egyetem mindenkori történetének egyik legjelentősebb technológiai előrelépése lett.

Tóth Dezső, a DE Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának igazgatója a hétfői rendezvény megnyitóján kiemelte: noha már a 18. században kinyilvánították, hogy a sebészeti szakma elérte a tökéletes szintet, akkoriban még nem is álmodhattak a robotsebészetről.

A precizitás, a biztonság szempontjából történelmi mérföldkőhöz érkezett a sebészet azzal, hogy megjelentek a robotok. Így akár több száz kilométer távolságból is elvégezhető egy-egy beavatkozás a lehető legnagyobb biztonság mellett. A Debreceni Egyetem Sebészeti Klinikáján elsősorban vastagbél-, gyomor-és máj-hasnyálmirigyműtéteknél alkalmazzák a Da Vincit, melynek óriási erőssége a 3D látásmód, illetve a kifinomult mozgás – ismertette a Sebészeti Klinika igazgatója, a Robotsebészeti Központ vezetője. 

Balla György, az Orvostudományi Doktori Tanács elnöke, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért alapítvány kuratóriumának tagja köszöntőjében arról beszélt: az elmúlt egy év bebizonyította, hogy a Debreceni Egyetem döntése helyes volt, a Da Vinci pozitív példa, mely szolgálja a betegeket, segíti az orvosokat, a debreceni sebészeti ellátást felhelyezi a nemzetközi térképre.

A Sebészeti, a Szülészeti és Nőgyógyászati, valamint az Urológiai Klinika azonos mértékben használja az eszközt, egy év alatt már összesen 368 komplex műtétet hajtottak végre vele, ebből az onkológiai beavatkozásokból volt a legtöbb. A világszínvonalú technológia lehetővé teszi a legösszetettebb műtétek elvégzését is, ilyeneket korábban nehezen lehetett megvalósítani.

 További részletek

Fotó: DE
Fotó: DE

(forrás: Debreceni Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés