Ebola: az ÁNTSZ nem javasolja az utazást (Frissítve!)
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) nem javasolja az Ebola-vírussal sújtott nyugat-afrikai országokba történő utazást, azonban hozzáteszik, a vírussal való fertőződés kockázata még azoknál az embereknél is nagyon alacsony, akik az érintett területen élnek vagy oda utaznak.
Akkor merül fel a fertőződés veszélye, ha valaki közvetlenül érintkezik egy beteg emberrel vagy holttestével, illetve fertőzött állattal vagy állati tetemmel, azok valamely testnedvével. A testnedvvel való érintkezésbe beleértendő az olyan, felépült beteggel létesített óvszer nélküli szexuális kapcsolat, aki akár már hét hete tünetmentes.
Az ÁNTSZ az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) ajánlásai alapján készített anyag emlékeztet, hogy az Ebola-vírus nem terjed nyilvános helyeken, tünetmentes személyekkel való futólagos érintkezés útján. Nem lehet megfertőződni papírpénz vagy élelmiszerek megérintésétől, vagy például egy uszoda medencéjében. Az Ebola-vírust szúnyogok sem terjesztik, és a levegőben sem terjed.
Amennyiben valaki mégis az érintett területre utazik, minimálisra csökkentheti a fertőződés kockázatát, ha kerüli a közvetlen érintkezést a beteg emberek (illetve holttestük) vérével, testnedveivel, továbbá olyan tárgyakkal, amelyek szennyeződhettek. Kerülni kell az érintkezést a vadon élő állatokkal, azok tetemével, és ne fogyasszanak vadon élő állatokból készült húsételt.
Ajánlott a rendszeres szappanos (vagy kézfertőtlenítős) kézmosás, és érdemes kideríteni, hol van megbízható egészségügyi ellátóhely. Ezeken kívül érdemes az odautazónak rendelkeznie olyan utasbiztosítással, amely fedezetet nyújt a lehető leggyorsabb hazaszállításra, arra az esetre, ha megbetegedne vagy baleset érné, ezzel ugyanis csökkentheti annak veszélyét, hogy valamelyik helyi egészségügyi ellátó létesítményben fertőződhessen meg.
Az ÁNTSZ azt ajánlja a Guineából, Libériából, Sierra Leonéból, Nigériából hazatérők számára, hogy ha trópusi területről hazaérkezve néhány héten belül belázasodik, ok nélkül kimerültnek érzi magát, hasmenése lesz vagy egyéb súlyos tünet lép fel (például hányás, látszólag ok nélküli vérzés, komoly fejfájás), haladéktalanul keresse fel háziorvosát, illetve a fertőző betegségekkel foglalkozó legközelebbi szakrendelést, szakorvost, és tájékoztassa őt korábbi utazásáról. A tünetek olyan fertőzés miatt is jelentkezhetnek, mint például a malária, emiatt azonnali kivizsgálásra és kezelésre van szükség.
Ha a kint tartózkodás során valaki közvetlenül érintkezett fertőzött emberek vagy állatok, illetve tetemek vérével vagy más testváladékával, esetleg óvszer nélkül létesített szexuális kapcsolatot korábban fertőzött személlyel, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Az orvost tájékoztatni kell a korábbi utazásról és a fent említett kockázati tényezőkről.
Az Ebola-vírus hatásos ellenszere a szappan, a napfény, a hypo, valamint a magas hőmérséklet és a szárítás. A vírust tartalmazó váladékkal szennyezett ruhák magas hőmérsékleten történő gépi mosása is megöli a kórokozót. Az Ebola-vírus csak rövid ideig életképes közvetlen napsugárzásnak kitett vagy kiszáradt felületeken, valamint hasonló körülmények között – valamivel hosszabb idő alatt – a vérrel szennyezett ruhadarabokon is elpusztul.
Információtovábbítási munkacsoportot hoznak létre a főbb légügyi szervezetek a WHO-val
Az információtovábbítás javítása érdekében munkacsoportot hoznak létre az Ebola-járvány ügyében az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) közösen a főbb nemzetközi légügyi szervezetek, közölte a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) kedden a honlapján.
A munkacsoport létrehozásáról a WHO és az ICAO mellett a Turisztikai Világszervezet (UNWTO), a Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI), a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) és az Utazási és Turisztikai Világtanács (WTTC) vezetősége döntött. A munkacsoport feladata a betegség terjedésével kapcsolatos fejlemények folyamatos figyelése, valamint koordinált információtovábbítás a turisztikai és légügyi szektor szereplőinek.
Közleményében az ICAO hangsúlyozta: az Ebola-vírus átvitelének esélye repülés közben minimális, mivel a terjedéshez emberi testnedveknek kell közvetlenül érintkezniük egymással. Belélegzéssel, cseppfertőzéssel a vírus nem terjed. A már megfertőzött betegek egyébként olyan rosszul érzik magukat, hogy repülőgépre nem tudnak szállni, fertőzni pedig csak a már tünetekkel rendelkező emberek tudnak.
A jelenlegi helyzetben a WHO nem javasolta a nem érintett országok esetében, hogy a repülőtereken megvizsgálják az utasokat, vagy bármilyen más korlátozást vezessenek be a légi közlekedésben.
Megtalálták a kórházból szökött Ebolás betegeket
Tovább emelkedett, elérte az 1229-et a feltehetően Ebola-vírus által okozott elhalálozások száma, közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A közvetlenül érintett négy nyugat-afrikai országból - Guineából, Libériából, Nigériából és Sierra Leonéből - 84 új halálesetet jelentettek augusztus 14. és 16. között. Az újonnan ismertté vált fertőzések száma - az elhunyt betegeket is beleszámítva - 113 volt. Az 1229 elhalálozás közül a vizsgálatok 760 esetben egyértelműen megerősítették a fertőzés tényét, a többiben nagy valószínűséggel az Ebola-vírus okozta a betegek halálát. Összesen 2240 megbetegedést regisztráltak.
A WHO abból indul ki, hogy a megbetegedések tényleges száma ennél is magasabb.
"Komoly javulás jeleit" mutatta az a három, Ebola-vírussal fertőzött orvos, akit a Zmapp nevű kísérleti gyógyszerrel kezeltek. jelentették be kedden a libériai hatóságok.
Közölték az is, hogy megtalálták azt a 17, feltehetően ebolás beteget, aki egészségügyi karanténból szökött el vasárnap. A betegeket ezúttal egy másik kórházba vitték. A libériai fővárosban, Monroviában fegyveresek vasárnap feldúltak egy egészségügyi központot, és a betegek ezt kihasználva szöktek meg. A többségükben fiatal betegeket erőszakkal kényszerítették be a központba.