Duplájára nőt az agydaganat túlélési ideje 30 év alatt
Kétszeresére nőtt az agydaganat legagresszívebb változatának túlélési ideje az elmúlt 30 évben - mutatták ki brit szakemberek.
Az új adatok szerint az ilyen betegek fele egy évvel a diagnózis felállítása után is életben van, ez egy nemzedékkel ezelőtt még elképzelhetetlen volt: 30 éve kevesebb mint a glioblastoma multiforme agydaganatos (GBM) betegek egytizede élt hat hónapnál tovább.
A GBM agydaganat a leggyakoribb és egyben a legrosszabb prognózisú agydaganat. A betegek túlélési idejének növekedése egyértelműen a diagnózis és a kezelés javulásának következménye - írja a The Daily Telegraph.
A genetikai markerek úttörő kutatása elősegítheti a kezelés egyéni módjának meghatározását.
Roy Rampling, a Glasgow-i Egyetem professzora, aki az adatokat elemezte, a brit napilapnak elmondta, hogy van oka a derűlátásra ezen a területen. "Erősen hiszem, hogy a legjobb lehetőség a továbblépésre az, ha hangsúlyt fektetünk a laboratóriumi kutatásokra és a kisebb innovatív klinikai vizsgálatokra" - közölte.
Nagy-Britanniában évente 420 millió fontot (130 milliárd forint) költenek rákkutatásra. Ennek egy százalékát agydaganatok kutatására, amelyek évente 3400 ember halálát okozzák a szigetországban.
A GBM az agydaganatos betegségek 17 százalékát teszi ki, és a diagnosztizált betegek kevesebb mint 4 százaléka marad életben a betegség megállapítása után öt évvel.