CT-lézer mammográfia – ígéretes új módszer vagy zsákutca?
.jpg)
A CT-lézer mammográfiás berendezés gyártói az Európai Radiológus Társaság múlt héten lezajlott bécsi kongresszusán számoltak be legfrissebb eredményeikről: a módszert kipróbáló kínai szakemberek adatai szerint a röntgen mammográfia kiegészítéseként alkalmazott CT-lézer mammográfia a rendkívül sűrű (denz) emlők esetében 34 százalékról 82 százalékra javította a szenzitivitást, míg heterogén denz emlők esetében 27 százalékos javulást tapasztaltak (68 százalékról 95 százalékra). A radiológus szakma egyik legnagyobb seregszemléjén bemutatott vizsgálatból ugyanakkor úgy tűnik, hogy az emlő háromdimenziós leképezésére alkalmas módszer a specificitás terén még a jelenleg széles körben alkalmazott mammográfiával sem veheti fel a versenyt.
Noha az eredmények egyelőre ellentmondásosak, Európában jelenleg hét CT-lézer mammográfiás berendezés működik – szigorúan kísérleti jelleggel. A hazai sajtóban a CT-lézer mammográfia népszerűsítése céljából megjelent anyagok nyomán a Radiológiai Szakmai Kollégium is fontosnak tartotta, hogy hivatalos állásfoglalásban fogalmazza meg véleményét és aggodalmait. A dokumentum hangsúlyozza, hogy az új diagnosztikai módszer pillanatnyilag nem elégíti ki a bizonyítékokon alapuló orvoslás kritériumait. Jelenleg csak minimális azoknak a bizonyítékoknak a száma, melyek a CT-lézer mammográfia tényleges diagnosztikai értéke mellett szólnak, amit mi sem tükröz jobban, mint hogy az elmúlt években mindössze néhány közlés látott napvilágot a vizsgálat eredményeiről és hasznáról.
A Szakmai Kollégium aggasztónak tartja az új módszer médiában való megjelentetését, mert a reklámok megtévesztő módon azt sugallják, hogy a vizsgálómódszer nagy találati pontossága, illetve a jó- és rosszindulatú elváltozások elkülönítésének képessége révén alkalmas a rák megelőzésére, ami tévesen negatív eredmény esetén hamis biztonságérzetet kelthet a betegekben, a tévesen pozitív leletek pedig felesleges kivizsgálások kiindulópontjai lehetnek. Az új módszert népszerűsítő anyagok ugyanakkor a szűrés céljára jelenleg használatos röntgen mammográfia és biopszia veszélyeinek alaptalan hangsúlyozása révén alkalmasak azok lejáratására, ennél fogva kedvezőtlenül befolyásolják a szűrési részvételi hajlandóságot – áll a Radiológiai Szakmai Kollégium február 27-én közzétett állásfoglalásában.
Dr. Simonfalvi Ildikó