Akiknél nincs antitest, mérsékeltebb a sejtes védelem is
Van összefüggés az oltás utáni antitest szám és a T-sejtes immunválasz között" – állítja több mint félszáz teszt alapján a Népszavának Puskás László biológus.
– Ebből a kevés mintából azt lehetett látni, hogy azoknál, akiknél nem tudunk antitestet mérni, jóval kevesebbszer találtunk sejtes védelmet is. Azaz van összefüggés az oltás utáni antitest szám és a T-sejtes immunválasz között – mondta Puskás László. A biológus megjegyezte: arról nekik nincs információjuk, hogy milyen vakcinával oltották azokat, akiknek a vérmintáját vizsgálják.
A módszerük egy olyan speciális eljárás, melynek során a vérből elkülönítik a sejtes elemeket, ehhez hozzáadnak olyan fehérjekeveréket, amely imitálja a vírusfertőzést, majd megnézik, hogy ennek hatására megjelennek-e az úgynevezett koronavírusra specifikus memória T-sejtek. Aki ugyanis átesett a fertőzésen vagy bármilyen más módon, például oltással találkozott a vírussal, vagy a vírus egy darabjával, annak az immunrendszere erre emlékszik. S ha később a szervezet újra megfertőződik, akkor a memóriasejtek aktiválódnak.
– Ezeknek van segítő és van egy citotoxikus „csapata” is. Ha felélednek a citotoxikusok, akkor elpusztítják azokat a sejteket, amelyekben a vírus elszaporodott. A segítő sejtek pedig támogatják a működésüket. Ha valakinek volt antitestes válasza, de idővel eltűnt, az nem azt jelenti, hogy védettsége sincs. Ha a memória immunsejtek újraaktiválódnak, akkor azon keresztül az antitestes válasz is megjelenik – mondta a szakember a lapnak.