hirdetés
2024. november. 24., vasárnap - Emma.
hirdetés
hirdetés

A dohányzás ára: összesen ötvenezer génmutáció

Egy tizenöt éve átlagosan napi 25 cigarettát elszívó 51 éves férfi tüdődaganatában lévő genetikai változásokat hasonlították össze a beteg egészséges tüdőszövetével a kaliforniai Genentech kutatói.

A vizsgálat eredményeként "összesen" ötvenezer génmutációt számoltak össze. "Ez irtózatosan nagy szám, korábban senki sem számolt be ennyiről. Ez nyilvánvalóan a dohányzással függ össze, ami igen nyugtalanító " - hangsúlyozta Zemin Zhang, a Genentech kutatója. A szakemberek számításai szerint három elszívott cigarettára durván egy génmutáció jutott a férfinál.

A szervezet DNS-javító mechanizmusai védenek ugyan a nikotin okozta ártalmaktól, ám idővel ezek kevésbé hatékonnyá válnak. A kutatás során génszekvenálási eljárást alkalmaztak, amely kimutatta, hogy a genom azon részein, amelyek a fehérjetermelést irányították, kevesebb volt a mutáció - ezek a területek tehát védettebbek.
Zemin Zhang hangsúlyozta, vizsgálataik ugyan csupán egyetlen betegre korlátozódtak, és további kutatások szükségesek, ám ez az egy eset is szélesebb betekintést enged a betegség folyamatába.

 

A génszekvenálási eljárás a gének összességének, a genomnak a vizsgálatát teszi lehetővé. A szekvenálás olyan  biokémiai módszer, amelyet a DNS-t alkotó alapegységek, az úgynevezett nukleotidok sorrendjének megállapítására használnak. A DNS szekvenciája határozza meg azt az örökletes genetikai  információt, amely minden élő szervezet működésének alapprogramját adja.

A genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva, beleértve a géneket és a nem kódoló szekvenciákat is.

A gének olyan nukleinsav-szakaszok a sejtek magjainak kromoszómáiban, melyek a szervezet működését és növekedését befolyásoló fehérjék szabályozásához és előállításához szükséges információkat tartalmazzák.

A DNS, azaz a dezoxiribonukleinsav a nukleinsavaknak azon típusa, melyben a nukleotid alegységek dezoxiribózt tartalmaznak. A DNS szerkezete lehetővé teszi az információ majdnem tökéletesen stabil tárolását, pontos megkettőződését és átadását.

(forrás: MTI, MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés