hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Gyógyítás

2010 a Tüdő Éve

Nap mint nap emberek millió szenvednek valamilyen tüdőbetegség következtében, ráadásul a halálokok között is vezető szerepet betöltő COPD előfordulása egyre gyakoribb. Emiatt az Európai Légzőszervi Társaság (European Respiratory Society,  ERS) 2010-et a Tüdő Évének nyilvánította.
Az egyre több ember halálát okozó tüdőbetegségek komoly problémát jelentenek Európában, hiszen a beteg emberek kezelése és az emiatt elvesztegetett munkanapok évente 102 milliárd Eurót emésztenek fel. Az ERS célja, hogy 2010-ben minél több társszervezetet és minél több országot vonjanak be a tüdőbetegségekkel kapcsolatos munkába, hogy sikerüljön felvenni a harcot az „Öt Óriás Tüdőbetegség”, a COPD, a tüdőrák, a tüdőgyulladás, a tuberkolózis és az asztma ellen. Mindezek közül a COPD, azaz a krónikus obstruktív tüdőbetegség kiemelt figyelmet érdemel , amely az egyetlen folyamatosan növekvő haláloki tényező a világon.
 
A Tüdő Évének egyik legfontosabb célja, hogy megismertesse a COPD betegséget a nagyközönséggel és felhívja az emberek figyelmét arra, hogy ez a kór is kezelhető és megelőzhető. Nemzetközi szinten az amerikai COPD Alapítvány koordinálja a Tüdő Éve COPD-vel kapcsolatos történéseit. Működésükre óriási szükség van, hiszen a COPD az egyetlen olyan betegség, ami folyamatosan növekvő haláloki tényezőnek számít világszerte, és a negyedik vezető halálok a bolygón. Évente körülbelül 3 millióan halnak meg COPD következtében, és ez a szám folyamatosan növekszik. Minden esztendőben 12 millió betegről derül ki, hogy ebben a betegségben szenved, és a becslések szerint további 12 millió érintett betegsége marad diagnosztizálatlanul. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO adatai szerint a halálozások száma rendkívül gyorsan, évente 30%-al emelkedik. Bár a COPD-sek 90%-a a fejlődő országokból kerül ki, az USA és az Európai Unió országaiban is folyamatosan növekedik a COPD következtében megbetegedettek, illetve elhunytak száma. Magyarországon pontos epidemiológiai adatok nincsenek, de a becsült betegszám 500 ezer főre tehető. A Központi Statisztikai Hivatal halálozási adatait tekintve kitűnik, hogy Európában a lakosság számához viszonyítva nálunk halnak meg a legtöbben COPD következtében. 
 
Légszomj, fáradékonyság, nehezített mozgás, keringési rendszer betegségei, munkaképtelenség – ezek azok a tényezők, amelyek egy COPD-s beteg mindennapjait meghatározzák. Pedig a krónikus obstruktív tüdőbetegség, azaz a COPD egy olyan progresszív, krónikus kór, amely ma már megelőzhető és kezelhető. A betegség kialakulásához a dohányzás és a passzív dohányzás vezethet, amit a fokozott légszennyezettség ronthat. A COPD hosszú ideig alattomosan pusztítja a tüdőt, de panaszt többnyire csak akkor okoz, ha a légzési teljesítmény közel fele már elveszett. Hazánkban jelenleg a COPD-ben szenvedőknek kevesebb, mint egyötöde tud saját betegségéről, mert a betegek nem ismerik a panaszaik pontos hátterét és annak jövőbeli veszélyeit, ráadásul az állapotuk javításának gyógyszeres megoldásával sincsenek tisztában. A jellegzetes tüneteket a dohányzás szükségszerű velejárójaként élik meg, és éppen ezért nem fordulnak orvoshoz. A COPD-sek általában akkor kerülnek szakemberhez, amikor a betegség már előrehaladott állapotban van, gyakran a légzőképesség fele, vagy nagyobb része már elveszett.
 
A COPD-sek helyzetét javítandó a Magyar Tüdőgyógyász Társaság és a Magyar Hypertonia Társaság együttműködést kezdeményezett, amelynek értelmében az idei év végétől az országos hipertónia központokban és az ezekhez kapcsolódó tüdőgyógyászati centrumokban a COPD-s betegek kezelésében a szakorvosok is együttműködnek majd. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság vezetője, Prof. Dr. Somfay Attila azt mondta: „Az együttműködési szándéknyilatkozatot a két társaság aláírta, ezzel megnyílt a lehetősége az együttműködésnek. Bízunk benne, hogy az idei év második felére sikerül megteremteni a hipertónia centrumokhoz kapcsolódó COPD kezelés szervezeti és szakmai feltételeit. Tavaly Magyarországon tizenháromezer COPD-s beteg volt nyilvántartva, valóban sok embert érint ez a betegség. Az együttműködés révén a betegek jóval könnyebben és szervezettebb módon juthatnak hozzá teljes körű kezelésükhöz, és jelentősen javulhat az életminőségük.” 
 
Forrás: Sajtóanyag
 

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés