10+1 dolog, amit a terhesség alatti alkoholfogyasztás veszélyeiről tudni kell
A terhesség alatti alkoholfogyasztás a magzatkárosodás egyik leggyakoribb oka. Miért veszélyes terhesen alkoholt inni?
1. A várandós nő által elfogyasztott alkohol a méhlepényen keresztül átjut a magzat szervezetébe.
2. A szervek fejlődésének időszakában – tehát lényegében a menstruáció elmaradásától a várandósság 9. hetéig – az embrió kiemelten veszélyeztetett az alkohol károsító hatásaival szemben.
3. Az alkohol és bomlástermékei gátolják a sejtosztódást, a magzati sejtek normális kialakulását és a sejtek együttes szerveződését.
4. A magzatkárosodás jellege és mértéke függ attól, hogy a terhesség melyik harmadában és milyen gyakorisággal éri alkoholhatás a fejlődő magzatot.
5. A terhesség korai szakaszában az alkohol károsító hatása elsősorban az arc, az agy és a szív kóros fejlődésében nyilvánul meg.
6. Az alkoholhatás hátrányosan befolyásolja a magzat hossz- és súlynövekedését.
7. A folyamatosan fejlődő idegrendszer a magzati élet teljes időtartama alatt fokozottan érzékeny az alkohol károsító hatására.
8. Az agy károsodása a szellemi képességeik romlásában és viselkedési zavarokban nyilvánul meg.
9. Már a kismértékű alkoholfogyasztás is gátolja a magzat normál ütemű növekedését, és koraszüléshez vezethet.
10. A terhesség alatti alkalomszerű, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztás kifejezetten súlyos következményeket (vetélést, koraszülést, súlyos szellemi képességromlást és erőteljes viselkedési tüneteket) okozhat.
+1 Az alkohol az anyatejbe is átjut, és ugyanúgy károsítja a szoptatott csecsemő idegrendszerét, mint a méhen belüli alkoholhatás, ezért a szoptatás alatt ugyanúgy kerülendő a szeszes italok fogyasztása, mint a várandósság alatt.
A cikk megjelenését a Dreher Sörgyárak Ésszel iszom! Felelős Alkoholfogyasztás Programja támogatta!